Штефен Фет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Steffen Fäth
300x300пкс|Steffen Fäth

Steffen Fäth (2018)

Spielerinformationen
Geburtstag 4. April 1990
Geburtsort Frankfurt am Main, Deutschlandврска=Deutschland|класа=noviewer|20x20пкс|Deutschland Deutschland
Staatsbürgerschaft Deutscherврска=Deutschland|класа=noviewer|20x20пкс|Deutscher deutsch
Körpergröße 1,94 m
Spielposition Rückraum links
Wurfhand Rechts
Vereinsinformationen
Verein Rhein-Neckar Löwen
Trikotnummer 23
Vereine als Aktiver
  von – bis Verein
0000–2007 Deutschlandврска=Deutschland|класа=noviewer|20x20пкс|Deutschland VfL Goldstein
2007–2008 Deutschlandврска=Deutschland|класа=noviewer|20x20пкс|Deutschland SG Wallau/Massenheim
2008–2010 Deutschlandврска=Deutschland|класа=noviewer|20x20пкс|Deutschland Rhein-Neckar Löwen
2009–2010 Deutschlandврска=Deutschland|класа=noviewer|20x20пкс|DeutschlandVfL Gummersbach (Leihe)
2010–2016 Deutschlandврска=Deutschland|класа=noviewer|20x20пкс|Deutschland HSG Wetzlar
2016–2018 Deutschlandврска=Deutschland|класа=noviewer|20x20пкс|Deutschland Füchse Berlin
2018– Deutschlandврска=Deutschland|класа=noviewer|20x20пкс|Deutschland Rhein-Neckar Löwen
Nationalmannschaft
Debüt am 15. April 2010
            gegen Danemarkврска=Dänemark|20x20пкс|Dänemark Dänemark in Haugesund
  Spiele (Tore)
Deutschlandврска=Deutschland|класа=noviewer|20x20пкс|Deutschland Deutschland 77 (165)[1]

Stand: 27. Januar 2019

Штефен Фат (* 4. Април 1990 во Франкфурт на Мајна ) е германски ракометар кој игра за Рејн-Некар Ловен и за германската репрезентација.

Кариера[уреди | уреди извор]

Клуб[уреди | уреди извор]

Фат дебитираше во 2008/09 за Рејн-Неккар-Левен во Бундеслигата. Во сезоната 2009/10 тој беше позајмен на VfL Gummersbach . Покрај тоа, тој имаше второ право да игра во HSG FrankfurtRheinMain, за понатамошно усогласување на праксата во 2. За да се добие Бундеслигата . [2] За сезоната 2010/11 се пресели во ХСГ Вецлар . Овде станал еден од најдобрите стрелци и германски интернационалец. 2016 година се преселил во лисици од Берлин [3] со кого клубот шампион во 2016 година беше и 2018 година во Купот на ЕХФ победи. Од сезоната 2018/19 тој е под договор со Рајн-Некар Ловен . [4]

Национален тим[уреди | уреди извор]

Стефен Фат одигра неколку натпревари за германската репрезентација. Во 2009 тој го освои Светското јуниорско првенство со Германскиот национален тим. На Европското првенство 2016 во Полска тој беше со германската екипа со победата над Шпанија од Европа во 24:17. На 2016 Олимписките игри во Рио де Жанеиро, тој го освои бронзениот медал со националниот тим. За ова беше на 1.   Ноември 2016 година го додели Сребрениот ловоров лист. [5] За Европското првенство 2018 тој беше назначен од тренерот Кристијан Прокоп во 20-члениот тим, кој го негираше подготовките. [6] На 7-ми Во јануари тој беше назначен во финалето од 16 и на тој начин учествуваше на Европското првенство 2018 година. Тој има завршено 64 натпревари во кои постигна 133 гола.

Сезона[уреди | уреди извор]

сезона клуб лига игри Гејтс 7-метар поле цели
2008/09 Рајн-Некар-Лајанс националната лига 18 16 1 15
2009/10 VfL Gummersbach националната лига 29 14 0 14
2010/11 HSG Wetzlar националната лига 24 31 5 26
2011/12 HSG Wetzlar националната лига 33 75 0 75
2012/13 HSG Wetzlar националната лига 29 113 10 103
2013/14 HSG Wetzlar националната лига 31 142 12 130
2014/15 HSG Wetzlar националната лига 32 149 8 141
2015/16 HSG Wetzlar националната лига 30 136 0 136
2016/17 Лисички Берлин националната лига 34 82 0 82
2017/18 Лисички Берлин националната лига 28 142 0 142
2018/19 Рајн-Некар-Лајанс националната лига
2008-2018 целокупната 288 900 36 864

Извор: Профил на играч во ракометната Бундеслига [7]

Успех[уреди | уреди извор]

 • Европски шампион за млади 2008
 • Помлад светски шампион 2009
 • Победник на Европското првенство во Купот на Купот 2010 со VfL Гуммерсбах
 • EHF Cup 2018 со лисиците Берлин
 • Европски шампион 2016
 • Бронзен медал на Олимписките игри во 2016 година
 • Клуб светски шампион 2016
 • DHB-Supercup 2018

Добитник е на наградите[уреди | уреди извор]

 • МВП на младинското Европско првенство 2008
 • IHF дебитант на годината 2010

Социјална посветеност[уреди | уреди извор]

Од почетокот на сезоната во 2018 година, Штефен Фат е вмешан како амбасадор на националната кампања "Ракометно поле" за германската помош за борба против ракот во борбата против раширениот рак на болеста . Националниот играч ја објасни својата одлука, тој сакаше да привлече внимание на важните загрижености на германската фондација за борба против ракот . [8] : "Како амбасадор на германската иницијатива за помош во ракот, можам да ви помогне да пренесете важни пораки и да ги поврзете со мојата страст, ракомет. На пример, ако добиете доволно вежбање, добро јадете и престанете со пушењето, можете да го минимизирате ризикот од развој на рак неизмерно! "Умре Krebshilfe е задоволен од посветеноста [9] таткото на двајца, рече добротворната организација. Со поддршка на РАКОМЕТАР ПОМОШ! Амбасадорот ја има германската помош за рак можност да ги сноси здравствените проблеми на Фондацијата во широка. Стефен Фат е модел на улога.

Веб врски[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

 • Стефен Фат Munzinger

Референци[уреди | уреди извор]

 1. https://www.dhb.de/de/data/spieler/a-nationalmannschaft-maenner/steffen-faeth/
 2. Грешка во шаблонот: потребен е наслов на аргументот.
 3. handball-world.com: Меѓународниот играч Fäth го напушта Wetzlar летото [1] од 17-ти
 4. handball-world.com: Стефен Фат се приклучува на Рајн-Некар Ловен [2] од 30.  
 5. Добитник на Сребрена лавра лист [3] Сојузна претседателска канцеларија, 1.
 6. www.dhb.de Прокоп го назначи тимот за подготовка за ЕХФ ЕВРО 2018 [4] од 15-ти
 7. https://www.dkb-handball-bundesliga.de/de/import/spieler/steffen-faeth/#s1434504-1=5c38b15f преземени на 14.
 8. https://www.handball-hilft.de/, пристапено на 28.
 9. https://www.krebshilfe.de/informieren/ueber-uns/unsere-botschafter/, преземени на 30.

Шаблон:Navigationsleiste Kader der Rhein-Neckar Löwen