Наумче Мојсоски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Наумче Мојсовски
Лични податоци
Име и презиме Наумче Мојсовски
Роден(а) 17 јуни 1980
Струга, СР Македонија, СФРЈ
Националност Македонија Македонец
Спорт Ракомет
Висина 1,87 м
Тежина 92 кг
Позиција централен бек
Клупски податоци
Тековен клуб РК Металург
Број 18
Сениорски клубови
1996-2000
2000-2004
2005-2007
2007-2009
2009-
Македонија РК Струга Илинден
Македонија РК Пелистер
Македонија РК Вардар ПРО
Шпанија РК Сјудад де Логроњо
Македонија РК Металург
Репрезентација 1
  Македонија  108 (163)
1 Податоците за репрезентативни настапи и постигнати голови важат
за 11.05.2019

Наумче Мојсовски (роден на 17 јуни 1980[1]) - поранешен македонски ракометар и репрезентативец.

Животопис[уреди | уреди извор]

Наумче Мојсовски е роден на 17 јуни 1980 година во Струга. За време на школувањето бил одличен ученик, а омилени предмети му биле математика и географија. Кога бил во петто одделение, започнал да игра ракомет, а исто така, играл и фудбал и пливал. Негови ракометни идоли биле Боро Чурлевски од РК Пелистер и хрватскиот ракометар Ивано Балиќ.[2]

Спортска кариера[уреди | уреди извор]

Настапи за РК Mеталург[уреди | уреди извор]

Настапи за репрезентацијата[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2013-03-28. Посетено на 2011-06-14.
  2. Жаклина Цветковска, "Ракометарот Мојсовски имаше час по испрашување во Крива Паланка", Дневник, година XVII, број 5310, петок, 8 ноември 2013, стр. 19.