РК Струга

Од Википедија — слободната енциклопедија
РК Струга
Целосен називРакометен клуб Струга
Основан1949; пред 74 години (1949)
ИгралиштеУчилишна сала Нико Нестор
Приемност1.000
ЛигаСупер лига
2018/198.
Бои
Клупски бои         
Дресови

РК Струга - ракометен клуб од Струга, Македонија. Клубот моментално се натпреварува во Супер Лигата.

Историја[уреди | уреди извор]

Во март 2019 година, РК Струга прославила 70 години постоење.[1]

Првак[уреди | уреди извор]

  • 1982

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „РК Струга го прослави 70. роденден“. sportmedia.mk преку web.archive.org. 16 март 2019. Архивирано од изворникот на 2019-12-23. Посетено на 23 декември 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]