Македонска ракометна Супер лига (мажи) 2005/06

Од Википедија — слободната енциклопедија
Супер Лига 2005/06
Лига Македонска Супер Лига
Спорт Ракомет
2005/06
Сезонски шампиони Металург
  вице-прваци Вардар ПРО
Супер лига сезони

← 2004/05

2006/07 →

Македонската ракометна Супер Лига 2005/06 - 14. издание на Македонската Супер Лига. Во оваа сезона првак бил Металург.[1]

Финале[уреди | уреди извор]

мај 2006 Металург 27 – 26 Вардар ПРО Спортска сала Автокоманда, Скопје
Чоровиќ 9 [2] Добрковиќ 5

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Достигнувања (трофеи)“. rkmetalurg.mk преку web.archive.org. Архивирано од изворникот на 2019-12-29. Посетено на 30 декември 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  2. „Како Металург со инфаркт-гол ја освои првата титула против Вардар и Вујо“. gol.mk преку web.archive.org. 2 јуни 2020. Архивирано од изворникот на 2020-06-02. Посетено на 3 јуни 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]