Куп на Македонија во ракомет 2006 (мажи)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
2006 Куп на Македонија во ракомет
Куп на Македонија 2006
Податоци за првенството
Домаќини Македонија
Траење8 – 9 април
Репрезентации4
ОдржувалиштаСРЦ Кале (во Скопје градови-домаќини)
Конечен исход
ПрвациМеталург (1. титула)
ВторопласиранВардар ПРО
Статистики за првенството
Натпревари3

Купот на Македонија 2006 - 14. издание на Македонскиот ракометен куп. Турнирот бил одржан во Спортско рекреативниот центар Кале во Скопје, Македонија, од 8 до 9 април 2006 година, во организација на РК Вардар ПРО.[1] Купот бил освоен од Металург по првпат.[2]

Место на одржување[уреди | уреди извор]

Скопје
СРЦ Кале
Капацитет: 2,500

Завршен турнир[уреди | уреди извор]

Полуфинале[уреди | уреди извор]

8 април 2006
18:00[1]
Вардар ПРО 26 - 24 Пелистер СРЦ Кале, Скопје
М. Ракчевиќ 7 [3] И. Марковски 7
8 април 2006
20:15[1]
Металург Младост СРЦ Кале, Скопје

Финале[уреди | уреди извор]

9 април 2006
18:00[1]
Вардар ПРО 25 – 24 Металург СРЦ Кале, Скопје
М. Ракчевиќ 7 [2] Г. Макалоски 8


Победник во Купот на Македонија 2006
Металург-Лого.jpg
Металург
1. титула

Признанија[уреди | уреди извор]

Извор:[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 „Скопјани чекаат финале, а Пелистер и Младост изненадување“. Дневник на time.mk преку web.archive.org. 8 април 2006. Посетено на 22 декември 2019.
  2. 2,0 2,1 2,2 „Ракометарите на Металург се освојувачи на националниот Куп“. А1 на time.mk преку web.archive.org. 9 април 2006. Посетено на 22 декември 2019.
  3. „Вардар Про-Пелистер 26:24“. А1 на time.mk преку web.archive.org. 8 април 2006. Посетено на 22 декември 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]