Куп на Македонија во ракомет 2007 (мажи)

Од Википедија — слободната енциклопедија
2007 Куп на Македонија во ракомет
Куп на Македонија 2007
Податоци за турнирот
Домаќини Македонија
Датуми4 – 6 мај
Екипи4
ОдржувалиштаСРЦ Кале (во Скопје градови-домаќини)
Конечен исход
ПрвакВардар ПРО (6. титула)
ВторопласиранПелистер
Статистикa за турнирот
Натпревари3

Купот на Македонија 2007 - 15. издание на Македонскиот ракометен куп. Турнирот бил одржан во Спортско рекреативниот центар Кале во Скопје, Македонија, од 4 до 6 мај 2007 година.[1] Купот бил освоен од Вардар ПРО по шести пат.[2]

Место на одржување[уреди | уреди извор]

Скопје
СРЦ Кале
Капацитет: 2,500

Завршен турнир[уреди | уреди извор]

Полуфинале[уреди | уреди извор]

4 мај 2007
18:00 СЕЛВ
Вардар ПРО 36–29 Металург СРЦ Кале, Скопје
Н. Мојсоски 7 [3] Телетњив, М. Чоровиќ 7
4 мај 2007
20:10 СЕЛВ
Пелистер 38–29 Младост СРЦ Кале, Скопје

Финале[уреди | уреди извор]

6 мај 2007 Вардар ПРО 32–26 Пелистер СРЦ Кале, Скопје
Гледачи: 1500
Судии: Николов, Начевски (МКД)
Н. Мојсоски 8 (13–12) Јанкуловски 8
[4]

Индивидуални награди[уреди | уреди извор]


Победник во Купот на Македонија 2007
Вардар ПРО
6. титула

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Полуфиналето како финале“. Дневник на time.mk преку web.archive.org. 4 мај 2007. Архивирано од изворникот на 2019-12-21. Посетено на 21 декември 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  2. „Ракомет куп на Македонија: Вардар Про - Пелистер 32:25“. А1 на time.mk преку web.archive.org. 6 мај 2007. Архивирано од изворникот на 2019-12-21. Посетено на 21 декември 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  3. „Ракомет: Вардар Про - Металург 36:29“. А1 на time.mk преку web.archive.org. 4 мај 2007. Архивирано од изворникот на 2019-12-21. Посетено на 21 декември 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  4. 4,0 4,1 „Комплетирана двојната круна“. А1 на time.mk преку web.archive.org. 8 мај 2007. Архивирано од изворникот на 2023-05-14. Посетено на 14 мај 2023.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]