Куп на Македонија во ракомет 2005 (мажи)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
2005 Куп на Македонија
Податоци за првенството
Домаќини Македонија
Траење22 – 24 април
Репрезентации4
ОдржувалиштаСпортска сала Куманово (во Куманово градови-домаќини)
Конечен исход
ПрвациПелистер Кометал (5. титула)
ВторопласиранМеталург
Статистики за првенството
Натпревари3

Купот на Македонија 2005 - 13. издание на Македонскиот ракометен куп. Турнирот бил одржан во Спортската сала Куманово во Куманово, од 22 до 24 април 2005 година.[1] Купот бил освоен од Пелистер Кометал по петти пат.[2]

Место на одржување[уреди | уреди извор]

Куманово
Спортска сала Куманово
Капацитет: 4,150

Завршен турнир[уреди | уреди извор]

Полуфинале[уреди | уреди извор]

22 април 2005
16:30 СЕЛВ
ВВ Тиквеш 21 – 28 Металург Спортска сала Куманово, Куманово
[3] Зубиќ 9
22 април 2005
18:15 СЕЛВ
Пелистер Кометал - Вардар Спортска сала Куманово, Куманово

Финале[уреди | уреди извор]

24 април 2005
17:15 СЕЛВ
Пелистер Кометал 28 – 25 Металург Спортска сала Куманово, Куманово
[2]


Победник во Купот на Македонија 2005
Пелистер Кометал
5. титула

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Пелистер Кометал фаворит во завршницата на Купот“. Дневник на time.mk преку web.archive.org. 22 април 2005. Посетено на 21 декември 2019.
  2. 2,0 2,1 „Пелистер и Кометал Ѓ.П. се освојувачи на трофеите во националните купови“. А1 на time.mk преку web.archive.org. 24 април 2005. Посетено на 21 декември 2019.
  3. „Екипата на Металург е првиот финалист во ракометниот куп“. А1 на time.mk преку web.archive.org. 22 април 2005. Посетено на 21 декември 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]