Прејди на содржината

Вест (дневен весник)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вест
Насловна страница
ТипДневен весник
ФорматA4
СопственикМедија Принт Македонија
УредникГоран Петрески
Основан2000
Политичка определбанеутрален
ЈазикМакедонски
Престанал2017
Седиште11 октомври бр.32 Скопје
Тираж32.000 (август 2015)
СтраницаOnline едиција

Вест — поранешен дневен весник на македонски јазик под сопственост на медиумската групација Медија Принт Македонија.[1] Весникот се печател во А4 формат и излегувал секој работен ден плус сабота.[2] Последниот број на весникот излегол на 29 април 2017.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Медиа принт Македонија со новa сопственичка структура“. Денешен.мк. 26 декември 2012. Посетено на 12 јули 2013.[мртва врска]
  2. "Вест" со нов формат“. Дневник. 18 март 2006. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 12 јули 2013.