Капитал (списание)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
За други значења видете Капитал (појаснување)
...само идејата е капитал, се друго е пари... Логото на списанието и неговото мото

Капитал е македонски економско-деловен неделник. Првиот број излегол на 24 септември 1999 година.[1] Издавач на списанието е „Економист“, д.о.о. Скопје. Директор и главен и одговорен уредник е Љупчо Зиков.[2] „Капитал“ учествувал во многубројни домашни и странски проекти, истражувања и форуми посветени на економски теми. Добитник е на награди и признанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Македонска енциклопедија“, МАНУ, Скопје, 2009, 669 стр.
  2. Љупчо Зиков на чело на МТВ“, Дневник, 07 јуни 2006 (посет. 21 април 2010 г). (на македонски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]