Телевизија Коха

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Televizioni Koha
Tet koha logo.jpg
Отпочната 1993
Сопственик Меваип Абдиу
Држава Тетово, Македонија
Област на емитување Тетово
Седиште ГТЦ Тријада 2 кат, лок. 77, Тетово
Веб-страна tvkoha.tv

Телевизија Коха (алб. Koha Televizioni) е приватна телевизиска станица од тетово која емитува програма на албански јазик. Телевизијата е основана во 1993 година и е една од првите телевизии на албански јазик во Македонија. Програмата се следи во Тетово, Гостивар и регионот. Поради тоа потенцијалната гледаност изнесува 300.000 гледачи. Телевизијата е дел од медиумската група Koha Ditore.

Програма[уреди | уреди извор]

Телевизија Коха емитува програма 24 часа на ден со 60% програма од своја продукција. Телевизијата може да се следи и преку интернет.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]