Вечер (дневен весник)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
ВЕЧЕР
Vecer prv broj.jpg
Првиот број на весникот.
ТипДневен весник
ФорматБ2
УредникВесна Миќиќ Божиновска
Основан1963
ЈазикМакедонски
СедиштеМито Хаџи-Василев Јасмин б.б. Скопје
Тираж10.000 (август 2015)
СтраницаОнлајн издание

Вечер“ е македонски дневен весник со седиште во Скопје. Првиот број излегол во 1963 г. Овој весник, по весникот [Нова Македонија], е втор најстар весник во Македонија и од своето основања има карактер на дневен магазин со нагласено почитување на кратки текстови, фотографии и хумористичен дел. Директор е Бобан Богдановски Андрески, додека главен и одговорен уредник е Весна Миќиќ Божиновска.[1]

Напомена[уреди | уреди извор]

При последната промена на сопствениците на весникот претходната URL адреса (www.vecer.mk) на online изданието на весникот не ја менува сопственоста. Пред последната промена на сопственоста (во 2017 година) уредник на весникот беше Драган Павловиќ Латас.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]