Слободен Печат

Од Википедија — слободната енциклопедија
Слободен Печат
Насловна страница
ТипДневен весник
ФорматБ2
УредникЗлате Лозановски
Основан2013
ЈазикМакедонски
СедиштеКеј 13ти ноември, ГТЦ втор кат, локал 12 Д.Е.235, Скопје
Тираж15.000 (2017)
СтраницаЕлектронско издание

Слободен Печат — македонски дневен весник, чиј прв број излегол на 19 октомври 2013 година. Главен и одговорен уредник на весникот е Злате Лозановски. Слободен печат е најтиражен и најчитан македонски дневен весник и се дистрибуира низ целата територија на државата. Весникот е препознатлив и по неговите неделни карикатури, кои се пласираат во викенд-изданијата на печатеното издание.

Од 2019 година, Слободен печат добива свој интернет-портал slobodenpecat.mk и од 2020 година важи за еден од петте најчитани македонски информативни портали. Од 2019 година, дел од „Слободен печат“ е и видеоплатформата Слободна ТВ. Емитува онлајн-програми на Јутјуб со вести, интервјуа и дебати. Во 2020 година, порталот овозможи читање на содржините на уште пет јазици: англиски, српски, бугарски, грчки и турски. Освен на видео-платформата Јутјуб, Слободен печат е присутен на социјалните мрежи Инстаграм, Фејсбук, Твитер и Линкед-Ин.

Медиумот е член на Здружението на печатените медиуми и на Советот за етика во медиумите. Дел е и од професионалниот регистар на медиуми и членови на Асоцијацијата на печатени медиуми на Југоисточна Европа (МАСЕ), со седиште во Подгорица.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]