МРТ 2

Од Википедија — слободната енциклопедија
МРТ 2
Logo of MRT 2 (2012-).svg
Отпочната6 март 1978
СопственикМакедонска радио-телевизија
Формат на слика16:9
ДржаваМакедонија
Јазикалбански
Област на емитувањеМакедонија Македонија
СедиштеБул. Гоце Делчев бб 1000, Скопје Македонија Македонија
Претходно имеТВ Скопје 2 (1978-1991)
МТВ 2 (1991-2012)
Сестрински канал(и)МРТ 1
МРТ 3
МРТ 4
МРТ 5
МРТ собраниски канал
МРТ Сат
МРТ 2 Сат
Веб-странаmrt.com.mk
Достапност
Терестријална телевизија
АналогнаКанал 002 (до 2014)
ДигиталнаКанал 002
Сателитска телевизија
Total TVКанал 002
Кабелска телевизија
ТелекабелКанал 002
Достапност на повеќето локални кабелски операториПроверете ги локалните оператори за достапност
IPTV
Max TVКанал 020 (HD/SD)
Семрежно емитување
MRT PlayГледај во живо
MaxTV GOГледај во живо (Само за корисници на Македонски Телеком)
A1 Web TVГледај во живо (Само во Македонија)
Старото лого на МТВ 2.

МРТ 2 — вториот канал на Македонската радио-телевизија. Основана е на 6 март 1978 година како втора програма на Телевизија Скопје.

Историја[уреди | уреди извор]

На 6 март 1978 година Телевизија Скопје започнува да емитува своја Втора програма. Таа се емитува еднаш неделно, секој понеделник, а подоцна и во средите, во траење од четири часа, целосно во боја. Втората програма е алтернативна и комплементарна на Првата, со емисии од сите жанрови што се подготвуваат во двата сектора за информативно-документарни и за културно-уметнички емисии. Одговорен уредник на Втората програма бил Зоран Вангелов. Инаку, во другите денови и во времето кога не емитувала свои содржини, на вториот канал се преземале директно програми од другите југословенски телевизиски центри.

Од 1994 г. на Вториот канал се емитува програма на немнозинските заедници во Република Македонија. На него се емитува програма на албански јазик, на турски јазик, како и емисиите на српски, ромски, влашки и босански јазик.

Од 2020 година на МРТ 2 се емитува програма ислкучиво на албански јазик. Сите останати програми на малцинските јазици преминуваат на МРТ 4.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]