ТВ Нова

Од Википедија — слободната енциклопедија
ТВ Нова 12
Отпочната1992
СлоганНезависна Телевизија
ДржаваМакедонија
ЈазикМакедонски
Област на емитувањеЈугоисток (Гевгелија, Валандово, Богданци, Дојран)[1]
СедиштеГевгелија Македонија
Веб-странаtvnova12.mk

Телевизија Нова 12 (попозната како ТВ Нова или Канал 12) е прва приватна телевизија формирана во почетокот на 1992 година во Гевгелија. Првото име на телевизијата било Канал 12, а од 2004 година работи под името Нова 12.[2][3][4]

Старото лого на Телевизија Нова 12

Телевизија Нова 12 е медиум со претежно забавен општ формат. Телевизијата го покрива југоисточниот дел на Македонија со општините: Гевгелија, Валандово, Богданци и Дојран.[5] Нова 12 емитува 24 часовна програма.[6]

Програма[уреди | уреди извор]

Телевизијата Нова 12 ги емитува следниве програми од сопствена продукција:

  • Објектив(вести)
  • Од страница до граница
  • Евергрин

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Совет за Радиодифузија
  2. Совет за Радиодифузија
  3. Предеватели
  4. „Гевгелија Инфо - Информативен портал за Гевгелија“. Архивирано од изворникот на 2013-02-10. Посетено на 2013-10-18.
  5. Совет за Радиодифузија
  6. Совет за Радиодифузија

Надворешни врски[уреди | уреди извор]