Теа Модерна

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Теа Модерна“
'
Податотека:Tea moderna cover.jpg
Насловната страна на Теа Модерна, јануари 2008 година
Главен уредникМиле Јовановски
КатегорииСписание за жени
ЧестотаНеделно
ИздавачПланет прес
ОсновачМиле Јовановски
Основано2001
ПретпријатиеМедија Принт Македонија
ЗемјаМакедонија
ЈазикМакедонски
ПорталTea Moderna

Теа Модерна — поранешно неделно списание за жени во Република Македонија.[1] Списанието престана да се издава во 2017 година.

Историја и профил[уреди | уреди извор]

Теа Модерна беше основана од страна на Миле Јовановски во 2001 година.[2] Списанието било дел од Медија Принт Македонија,[3] која била основана од Функе Медиенгрупе.[2] Во списанието се обработуваат сите теми поврзани со мода, патување и општествени настани.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „TEA Moderna“. Media Print Macedonia. Посетено на 10 February 2016.
  2. 2,0 2,1 Agnes Handwerk; Harrie Willems (January 2004). „WAZ and the Buy-out of the Macedonian Independent Press“ (PDF). Press Now. Amsterdam. Архивирано од изворникот (PDF) на 2017-01-16. Посетено на 10 February 2016.
  3. Valentina Dimitrievska (13 June 2012). „Macedonia's MPM, Croatia's Europapress Holding Seal Partnership Deal“. SeeNews. Архивирано од изворникот на 2016-02-16. Посетено на 10 February 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]