ТВ Чеграни

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чеграни
Прекината2016
СопственикЕмрула Чеграни
ДржаваМакедонија Македонија
Јазикалбански
Област на емитувањеГостивар
Седиштес. Чегране
Достапност
Терестријална телевизија
47

ТВ Чеграни или ТВ Чегране (албански: Televizioni Çegranit) — приватна телевизиска станица, која емитува на албански јазик во Гостивар.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Телевизија престанала со работа во 2016 година.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Televizioni Çegrani — Предавател Северна Македонија“. www.predavatel.com. Посетено на 2023-02-27.
  2. Александар (2017-07-26). „Која телевизија е најпрофитабилна и најгледана во Македонија?“. Денар. Посетено на 2023-02-27.