Македонски информативен центар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Македонски информативен центар
ВидПриватна
ДејностНовинска агенцуја
Основано1992
СедиштеСкопје, Македонија Македонија
Клучни личности
Дтаган Антонов (менаџер)
Мреж. местоwww.micnews.com.mk

Макиедонскиот информативен центар (MИЦ) е македонска независна новинска агенција[1]. Примарна задача МИЦ е обезбедување на вести, информации и анализи на меѓународната заедница, пред сè за странските влади, амбасади, невладини организации, институции, меѓународни компании, библиотеки, разни научни организации, новинските агенции и медиумите во странство во врска со македонската политика, економија, општество, религија, култура и сл.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Tania Konn (2000). Guide to business information on Central and Eastern Europe (англиски). Fitzroy Dearborn. ISBN 9781579582630.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]