Kiss (радио)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Радио Kiss
Отпочната1994
СопственикЗлате Тодоровски
СлоганСекогаш со Вас
ДржаваТетово, Македонија Македонија
Веб-странаkiss.com.mk

Радио Kiss e радио канал од Тетово, Македонија. Радиото емитува програма од 1993 и е во склоп на ТВ Kiss.

Покриеност[уреди | уреди извор]

Телевизискиот сигнал на ТВ Кисс ја покрива полошката котлина и планинскиот регион и опфаќа два града, Тетово и Гостивар и стотина села, односно, околу 300 до 350 илјади потенцијални гледачи.

Програма[уреди | уреди извор]

Радиото емитува 24 -часовна програма, главно музика и рекламни спотови и соопштенија, но и информативна и друга програма. Радио Кисс, со повремени прекини, се емитува на интернет повеќе од 10 години. Исто како и телевизијата и Радио Кисс е во целост во приватна сопственост и се издржува преку својата понуда на медиумскиот пазар.[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „РТВ КИСС“. Директориум. Архивирано од изворникот на 2010-10-24. Посетено на 2011-01-08.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]