МРТ Сат

Од Википедија — слободната енциклопедија
МРТ сат
Logo of MRT SAT (2012-).svg
Отпочната30 април 2000
СопственикМакедонска радио-телевизија
ДржаваМакедонија
Јазикмакедонски
Област на емитувањецел свет
СедиштеБул. Гоце Делчев бб 1000, Скопје Македонија Македонија
Претходно имеМКТВ Сат / MKTV Sat (2000-2012)
Сестрински канал(и)МРТ 1
МРТ 2
МРТ 3
МРТ 4
МРТ 5
МРТ собраниски канал
МРТ 2 Сат
Веб-странаmrt.com.mk
Достапност
Сателитска телевизија
Intelsat 19
(Австралија, Нов Зеланд)
12526 H 30000 3/4
Eutelsat 16A
(Европа)
11221 H 30000 3/4
Total TVКанал 700
Семрежно емитување
MRT PlayГледај во живо

МРТ сат (MRT Sat, поранешно име: МКТВ сат, MKTV Sat) односно Сателитска програма на Македонската телевизија) — сателитскиот канал на Македонската радио-телевизија. Пуштена во етерот е на 30 април 2000 година точно на Велигден.

Почетоци и програма[уреди | уреди извор]

Поранешното лого на каналот.
Поранешно лого на каналот.

На 30 април 2000-та, токму на ден Велигден, со огромна симболика во чинот, започна емитувањето на Сателитскиот канал на МРТ. МРТ Сат емитува непрекинато 24-часовна програма за Европа, Средоземните земји, Северна Африка, Источна Азија и за Австралија, што претставува избор од програмите на МРТ, како и оригинална програма во траење од 0,5 часа. МРТ Сат е етнички канал наменет за сите Македонци кои живеат надвор од матичната земја, но, воедно, тој претставува и најрепрезентативонто македонско комуникациско средство кое е достапно до најразновидна милионска публика во светот.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]