Куп на Македонија во ракомет (мажи)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куп на Македонија
Моментална сезона или издание:
Куп на Македонија во ракомет 2021 (мажи)
СпортРакомет
Основана1992
Прва сезона1993
Број на екипи4 (завршен турнир)
ДржаваМакедонија
Тековен првакВардар 1961 (15. титула)
Најмногу титулиВардар 1961 (15 титули)
Поврзани натпреварувањаСупер лига
Прва лига
Суперкуп на Македонија
ОсновачРФМ
Порталmacedoniahandball.com.mk

Купот на Македонија во ракомет — ракометно натпреварување кое се одржува еднаш годишно. Тоа е втора најважна национална титула во македонскиот ракомет после титулата во Супер лигата.

Моментален првак е Вардар 1961, кој исто така е и најтрофеен клуб со освоени 15 титули.

Шампиони[уреди | уреди извор]

Победници по сезона[уреди | уреди извор]

Издание Првак Резултат Вицепрвак
1993 Шевро Куманово Металург
1994 Борец Агропин 21-18 Пелистер
1995 Пелистер
1996 Пелистер Еврокар Младост
1997 Вардар Ватростална
1998 Пелистер
1999 Пелистер
2000 Вардар Ватростална 27-25 Тутунски Комбинат Бренд
2001 Вардар Ватростална Тутунски Комбинат Бренд
2002 Тутунски Комбинат Бренд Пелистер
2003 Вардар Ватростална 26-23 Пелистер МБ
2004 Вардар Ватростална 25-25 (4-2 пен.) Пелистер МБ
2005 Пелистер Кометал 28-25 Металург
2006 Металург 25-24 Вардар ПРО
2007 Вардар ПРО 32-25 Пелистер
2008 Вардар ПРО Металург
2009 Металург Вардар ПРО
2010 Металург 23-18 Вардар ПРО
2011 Металург 22-20 Пелистер
2012 Вардар ПРО 26-23 Металург
2013 Металург 26-23 Зомимак М
2014 Вардар 30-28 Металург
2015 Вардар 26-22 Металург
2016 Вардар 31-24 Металург
2017 Вардар 31-26 Еурофарм Работник
2018 Вардар 30-26 Металург
2019 Металург 29-29 (4-3 пен.) Вардар
2020 Прекинато натпреварувањето поради COVID-19 пандемијата
2021 Вардар 1961 26-24 Еурофарм Пелистер
2022 Вардар 1961 23-22 Еурофарм Пелистер

Титули по клубови[уреди | уреди извор]

Клуб Победник Освојувачки години
Вардар
15
1997, 2000, 2001, 2003, 2004, 2007, 2008, 2012, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2021, 2022
Металург
6
2006, 2009, 2010, 2011, 2013, 2019
Пелистер
5
1995, 1996, 1998, 1999, 2005
Куманово
1
1993
Борец
1
1994
Прилеп 2010
1
2002

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]