Прејди на содржината

Куп на Македонија во ракомет 1999 (мажи)

Од Википедија — слободната енциклопедија
1999 Куп на Македонија
Податоци за турнирот
Домаќини Македонија
Екипи4
Конечен исход
ПрвакПелистер (4. титула)
ВторопласиранВардар Ватростална
Статистикa за турнирот
Натпревари3

Купот на Македонија 1999 — 7. издание на Македонскиот ракометен куп. Купот бил освоен од Пелистер по четврти пат.[1][2]

Место на одржување[уреди | уреди извор]

Велес
Спортска сала „25 мај“
Капацитет: 3,500

Завршен турнир[уреди | уреди извор]

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Металург 24–25 Вардар Ватростална Спортска сала „25 мај“, Велес
(10–16)
Тутунски Комбинат Бренд 22–32 Пелистер ЖИТО КО Спортска сала „25 мај“, Велес
(8–16)

Финале[уреди | уреди извор]

Вардар Ватростална 29–29 (1-3 пен.) Пелистер ЖИТО КО Спортска сала „25 мај“, Велес
Гледачи: 2000
Судии: М. Начевски, Д. Начевски (МКД)
Маљцев 6 (15–13) Марковски 8


Победник во Купот на Македонија 1999
Пелистер
4. титула


Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Пелистер Кометал фаворит во завршницата на Купот“. Дневник на time.mk преку web.archive.org. 22 април 2005. Архивирано од изворникот на 2019-12-21. Посетено на 26 декември 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  2. Натпреварот го одлучија седмерците Македонско сонце

Надворешни врски[уреди | уреди извор]