Спортска сала Гемиџии

Од Википедија — слободната енциклопедија
Спортска сала Гемиџии
Место Велес, Македонија
Изграден 1981
Отворен 1981
Сопственик Општина Велес
Оператор ЈП Парк – спорт Велес
Игра КК Борец Баскет
КМФ Велес
РК Борец
Гледачи 3,500

Спортската сала Гемиџии позната и како Сала Парк или Сала 25ти Мај е повеќефункционална спортска сала во Велес и се користи за кошаркарски, ракометни и футсал натпревари. Овој спортски објект во моментот е со сместивост од околу 3,000 гледачи.

Историја[уреди | уреди извор]

Официјално салата била пуштена во употреба во 1981 година, со кошаркарски натпревар помеѓу Партизан од Белград (европски првак во кошарка) и поранешниот Борец од Велес (член на Втора сојузна лига - Југ) во тогашна СФРЈ.