Куп на Македонија во ракомет 2012 (мажи)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
2012 Куп на Македонија во ракомет
Куп на Македонија 2012
Податоци за првенството
Домаќини Македонија
Траење18 – 20 мај
Репрезентации4
ОдржувалиштаСпортски центар Борис Трајковски (во Скопје градови-домаќини)
Конечен исход
ПрвациВардар ПРО (8. титула)
ВторопласиранМеталург
Статистики за првенството
Натпревари3
Дадени голови151 (50.33 по натпр.)

Купот на Македонија 2012 - 20. издание на Македонскиот ракометен куп. Турнирот бил одржан во Спортскиот центар Борис Трајковски во Скопје, Македонија, од 18 до 20 мај 2012 година. Купот бил освоен од Вардар ПРО по осми пат.

Место на одржување[уреди | уреди извор]

Скопје
Спортски центар Борис Трајковски
Капацитет: 5,100
TrajkovskiSportsArenaSkopjeMacedonia.JPG

Завршен турнир[уреди | уреди извор]

Полуфинале[уреди | уреди извор]

18 мај 2012
17:45 СЕЛВ
Вардар ПРО 42 – 17 Пелистер Спортски центар Борис Трајковски, Скопје
Јовчевски, Г. Ојлески 9 (16 – 8) Бошевски, Димитровски, 4
Извештај
18 мај 2012
20:10 СЕЛВ
Металург 33 – 10 Куманово Спортски центар Борис Трајковски, Скопје
Судии: Ѓоко Колевски, Сашо Кркачев
Марковиќ, Георгиевски 6 (18 – 3) Блажески, Димковски 3
Извештај

Финале[уреди | уреди извор]

20 мај 2012
17:30 СЕЛВ
Вардар ПРО 26 – 23 Металург Спортски центар Борис Трајковски, Скопје
Судии: Димитар Митревски, Благојче Тодоровски
Д. Марковиќ 6 (13 – 14) Н. Мојсоски 8
Извештај


Победник во Купот на Македонија 2012
Вардар ПРО
8. титула

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]