Куп на Македонија во ракомет 2015 (мажи)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
2015 Куп на Македонија
Податоци за првенството
Домаќини Македонија
Траењемај
Репрезентации4
ОдржувалиштаСпортски центар Јане Сандански (во Скопје градови-домаќини)
Конечен исход
ПрвациВардар (10. титула)
ВторопласиранМеталург
Статистики за првенството
Натпревари3
Дадени голови163 (54.33 по натпр.)

Купот на Македонија 2015 - 23. издание на Македонскиот ракометен куп. Турнирот бил одржан во Спортскиот центар Јане Сандански во Скопје. Купот бил освоен од Вардар по десетти пат.[1]

Место на одржување[уреди | уреди извор]

Скопје
Спортски центар Јане Сандански
Капацитет: 5,400
Sportski centar Jane Sandanski.jpg

Квалификации[уреди | уреди извор]

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

Група 1[уреди | уреди извор]

Домаќин на турнирот на групата 1 бил Вардар.[2]

Полуфиналe

април 2015 Вардар 45 - 24 Борец Спортски центар Јане Сандански, Скопје
Извештај
април 2015 Прилеп 2010 22 - 28 Охрид 2013 Спортски центар Јане Сандански, Скопје
Извештај

Финалe

април 2015 Вардар 41 - 22 Охрид 2013 Спортски центар Јане Сандански, Скопје
Извештај

Група 2[уреди | уреди извор]

Домаќин на турнирот на групата 2 бил Пролет 62.[2]

Полуфиналe

април 2015 Лозари 20 - 28 Металург 2 Училишна сала Македонско Сонце, Скопје
Извештај
април 2015 Пролет 62 20 - 28 Работнички Училишна сала Македонско Сонце, Скопје
Извештај

Финалe

април 2015 Пролет 62 25 - 22 Металург 2 Училишна сала Македонско Сонце, Скопје
Извештај

Група 3[уреди | уреди извор]

Домаќин на турнирот на групата 3 бил Вардар Јуниор.[2]

Полуфиналe

април 2015 Преспа 2010 20 - 28 Пелистер 08 Скопје
Извештај
април 2015 Зомимак М 23 - 30 Вардар Јуниор Скопје
Извештај

Финалe

април 2015 Пелистер 08 29 - 34 Зомимак М Скопје
Извештај

Група 4[уреди | уреди извор]

Домаќин на турнирот на групата 4 бил Металург.[2]

Полуфиналe

април 2015 Металург 53 - 14 Феникс Спортска сала Автокоманда, Скопје
Извештај
април 2015 Текстилец 21 - 34 Радовиш Спортска сала Автокоманда, Скопје
Извештај

Финалe

април 2015 Металург 31 - 23 Радовиш Спортска сала Автокоманда, Скопје
Извештај

Завршен турнир[уреди | уреди извор]

Извлекувањето на двојките се извршило на 27 април 2015 година.[3]

Полуфинале[уреди | уреди извор]

14 мај 2015 Пролет 62 20 - 24 Металург Спортски центар Јане Сандански, Скопје
Димитриевски 7 (9 - 10) Д. Џукиќ 5
[4][5]
14 мај 2015 Вардар 46 - 25 Зомимак М Спортски центар Јане Сандански, Скопје
[6]

Финале[уреди | уреди извор]

15 мај 2015
18:30
Вардар 26 - 22 Металург Спортски центар Јане Сандански, Скопје
А. Душебаев 8 [1] Ј. Војводиќ 6


Победник во Купот на Македонија 2015
Вардар
10. титула

Признанија[уреди | уреди извор]

Извор:[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „Жесток отпор на Металург сепак недоволен за трофеј“. rkmetalurg.mk преку web.archive.org. 17 мај 2015. Посетено на 21 декември 2019.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 „Одредени 1/8 финалните групи од Купот на Македонија“. Ракометна Федерација на Македонија преку web.archive.org. 7 април 2015. Посетено на 14 декември 2019.
  3. „Полуфинални двојки од машкиот Куп“. Ракометна Федерација на Македонија преку web.archive.org. 27 април 2015. Посетено на 14 декември 2019.
  4. „Металург обезбеди ново Куп-финале“. rkmetalurg.mk преку web.archive.org. 14 мај 2015. Посетено на 21 декември 2019.
  5. „Металург е првиот финалист во Купот на Македонија“. Ракометна Федерација на Македонија преку web.archive.org. 14 мај 2015. Посетено на 15 декември 2019.
  6. „Вардар е втор финалист на Купот“. Ракометна Федерација на Македонија преку web.archive.org. 14 мај 2015. Посетено на 15 декември 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]