Куп на Македонија во ракомет 2002 (мажи)

Од Википедија — слободната енциклопедија
2002 Куп на Македонија
Податоци за турнирот
Домаќини Македонија
Датуми6 – 7 април
Екипи4
ОдржувалиштаУниверзална сала (во Прилеп градови-домаќини)
Конечен исход
ПрвакТутунски Комбинат Бренд (1. титула)
ВторопласиранПелистер
Статистикa за турнирот
Натпревари3

Купот на Македонија 2002 - 10. издание на Македонскиот ракометен куп. Турнирот бил одржан во Универзалната сала во Прилеп, од 6 до 7 април 2002 година, во организација на РК Тутунски Комбинат Бренд.[1] Купот бил освоен од Тутунски Комбинат Бренд по првпат.

Место на одржување[уреди | уреди извор]

Прилеп
Универзална сала
Капацитет: 1,400

Завршен турнир[уреди | уреди извор]

Полуфинале[уреди | уреди извор]

6 април 2002
17:30[1]
Супера 24–26 Пелистер Универзална сала, Прилеп
Гледачи: 1500
Судии: Куртовиќ, Георгиев (МКД)
Д. Пандев 8 (13–11) Макалоски 7
[2]
6 април 2002
19:30[1]
Тутунски Комбинат Бренд 33–29 Вардар Ватростална Универзална сала, Прилеп
Гледачи: 2500
Судии: Дучков, Чавдаров (МКД)
Кузманоски 8 (16-13) Манасков 8
[3]

Финале[уреди | уреди извор]

7 април 2002
19:30[1]
Тутунски Комбинат Бренд 23–20 Пелистер Универзална сала, Прилеп
Гледачи: 2000
Судии: Арсенов, Јаневски (МКД)
Кузманоски 7 (9–8) Темелков 5
[4]


Победник во Купот на Македонија 2002
Тутунски Комбинат Бренд
1. титула

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 „Машкиот куп ќе се игра во Прилеп“. Дневник на time.mk преку web.archive.org. 2 април 2002. Архивирано од изворникот на 2019-12-22. Посетено на 22 декември 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  2. „Пелистер е првиот финалист во ракометниот куп на РМ“. А1 на time.mk преку web.archive.org. 6 април 2002. Архивирано од изворникот на 2019-12-22. Посетено на 22 декември 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  3. „Супера играше со нерегистрирани играчи“. Вест на time.mk преку web.archive.org. 8 април 2002. Архивирано од изворникот на 2023-05-14. Посетено на 14 мај 2023.
  4. „Прв трофеј за спортски Прилеп!“. Утрински весник на time.mk преку web.archive.org. 9 април 2002. Архивирано од изворникот на 2023-05-14. Посетено на 14 мај 2023.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]