Куп на Македонија во ракомет 2003 (мажи)

Од Википедија — слободната енциклопедија
2003 Куп на Македонија
Податоци за првенството
Домаќини Македонија
Траење26 – 27 април
Репрезентации4
ОдржувалиштаСпортска сала 25 Мај (во Радовиш градови-домаќини)
Конечен исход
ПрвациВардар Ватростална (4. титула)
ВторопласиранПелистер МБ
Статистики за првенството
Натпревари3

Купот на Македонија 2003 - 11. издание на Македонскиот ракометен куп. Турнирот бил одржан во Спортската сала 25 Мај во Радовиш, од 26 до 27 април 2003 година, во организација на ЦД Клуб Маки.[1] Купот бил освоен од Вардар Ватростална по четврти пат.[2]

Место на одржување[уреди | уреди извор]

Радовиш
Спортска сала 25 Мај
Капацитет: 1,400

Завршен турнир[уреди | уреди извор]

Полуфинале[уреди | уреди извор]

26 април 2003
18:00[1]
Вардар Ватростална - Југ Зегин Спортска сала 25 Мај, Радовиш
[3]
26 април 2003
20:00[1]
Пелистер МБ Металург Спортска сала 25 Мај, Радовиш

Финале[уреди | уреди извор]

27 април 2003
19:00[1]
Вардар Ватростална 26 – 23 Пелистер МБ Спортска сала 25 Мај, Радовиш
А. Јовиќ 7 [2] В. Темелков 10


Победник во Купот на Македонија 2003
Вардар Ватростална
4. титула

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 „Вардар В. и Пелистер МБ посакуваат трето меѓусебно финале“. Дневник на time.mk преку web.archive.org. 26 април 2003. Архивирано од изворникот на 2019-12-21. Посетено на 22 декември 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  2. 2,0 2,1 „Вардар Ватростална го освои пехарот во македонскиот ракометен Куп“. А1 на time.mk преку web.archive.org. 27 април 2003. Архивирано од изворникот на 2019-12-21. Посетено на 22 декември 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  3. „Вардар Ватростална е првиот финалист во ракометниот куп“. А1 на time.mk преку web.archive.org. 26 април 2003. Архивирано од изворникот на 2019-12-21. Посетено на 21 декември 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]