Ракометна федерација на Македонија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Ракометна федерација на Македонија
RFMhandball logo.png
Основана 1992
Тип Национална спортска федерација
Седиште Скопје, Македонија
Членство ЕХФ, ИХФ
Службени јазици Македонски
Претседател Живко Мукаетов
Мреж. место macedoniahandball.com.mk

Ракометната федерација на Македонија (РФМ) — официјалното и овластеното тело што ги раководи националните ракометни репрезентации, клубови, лиги и купови. Седиштето на РФМ е во Скопје и федерацијата е дел од ЕХФ и ИХФ од 1993 година. Претседатели на РФМ биле: Михајло Михајловски, Трифун Костовски (2003 - 2008), и Живко Мукаетов.[1]

Историјат[уреди | уреди извор]

Национални репрезентации[уреди | уреди извор]

Сениорски репрезентации[уреди | уреди извор]

Јуниорски репрезентации[уреди | уреди извор]

Ракомет на плажа[уреди | уреди извор]

Клубови[уреди | уреди извор]

*Ракометна машка Вип лига

 1. МРК Металург
 2. МРК Вардар Про
 3. МРК Вардар
 4. МРК Пелистер
 5. МРК Тинекс Пролет
 6. МРК Винарска Визба Тиквеш
 7. МРК Преспа
 8. МРК Борец Младост

*Ракометна женска Скопско лига

 1. ЖРК Кометал Ѓорче Петров
 2. ЖРК Кабран
 3. ЖРК Вардар
 4. ЖРК Кале Кичево
 5. ЖРК Металург Скопје
 6. ЖРК Фон
 7. ЖРК Универс
 8. ЖРК Еуростандард Ѓорче Петров

*Ракометна машка јуниорска лига

 1. ММРК Вардар
 2. ММРК Младост
 3. ММРК Тинекс Пролет
 4. ММРК Пелистер
 5. ММРК Винарска Визба Тиквеш
 6. ММРК Преспа
 7. ММРК Вардар
 8. ММРК Металург

*Ракометна женска јуниорска лига

 1. ЖМРК Ѓорче Петров
 2. ЖМРК Кабран
 3. ЖМРК Универс
 4. ЖМРК Еуростандард
 5. ЖМРК Вардар
 6. ЖМРК Фон
 7. ЖМРК Металург Скопје
 8. ЖМРК Кале Кичево

*Ракометна машка прва лига

 1. МРК Златен Даб
 2. МРК Металург Јуниор
 3. МРК Винарска Визба Повардарие
 4. МРК Куманово
 5. МРК Јехона
 6. МРК Партизан
 7. МРК Климент Охридски
 8. МРК Младост
 9. МРК Борец
 10. МРК Ринија М
 11. МРК Овче Поле МИ
 12. МРК Текстилец
 13. МРК Струга Илинден

*Ракометна машка прва лига

 1. ЖРК Гевгелија
 2. ЖРК Леов Бартек
 3. ЖРК Куманово
 4. ЖРК Ѓорче
 5. ЖРК МСИ Москва
 6. ЖРК Прилеп
 7. ЖРК Феникс
 8. ЖРК Маит Пелистер
 9. ЖРК Ел Коритон
 10. ЖРК САП Акумулатори
 11. ЖРК Кожувчанка
 12. ЖРК Виница

Лиги и купови[уреди | уреди извор]

Лиги[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


 1. ТЕА Модерна, број 689, година XIV, среда, 18 декември 2013, стр. 8.