Куп на Македонија во ракомет 2008 (мажи)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
2008 Куп на Македонија во ракомет
Куп на Македонија 2008
Податоци за првенството
Домаќини Македонија
Траење17 – 18 мај
Репрезентации4
ОдржувалиштаСРЦ Кале (во Скопје градови-домаќини)
Конечен исход
ПрвациВардар ПРО (7. титула)
ВторопласиранМеталург
Статистики за првенството
Натпревари3

Купот на Македонија 2008 - 16. издание на Македонскиот ракометен куп. Турнирот бил одржан во Спортско рекреативниот центар Кале во Скопје, Македонија, од 17 до 18 мај 2008 година, во организација на РК Вардар ПРО.[1] Купот бил освоен од Вардар ПРО по шести пат.

Место на одржување[уреди | уреди извор]

Скопје
СРЦ Кале
Капацитет: 2,500

Завршен турнир[уреди | уреди извор]

Полуфинале[уреди | уреди извор]

17 мај 2008
18:00[2]
Вардар ПРО 28 - 20 Пелистер Еуролинк СРЦ Кале, Скопје
В. Недановски 6 (13 - 11)
[3]
17 мај 2008
20:00[2]
Металург Преспа СРЦ Кале, Скопје

Финале[уреди | уреди извор]

18 мај 2008
18:30[2]
Вардар ПРО Металург СРЦ Кале, Скопје


Победник во Купот на Македонија 2008
Вардар ПРО
7. титула

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Металург и Вардар про се острат за финале“. Дневник на time.mk преку web.archive.org. 23 април 2008. Посетено на 22 декември 2019.
  2. 2,0 2,1 2,2 „Вардар ќе ја спасува сезоната“. Време на time.mk преку web.archive.org. 17 мај 2008. Посетено на 22 декември 2019.
  3. „Вардар Про е првиот финалист во ракометниот куп на Македонија“. А1 на time.mk преку web.archive.org. 17 мај 2008. Посетено на 22 декември 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]