Куп на Македонија во ракомет 2009 (мажи)

Од Википедија — слободната енциклопедија
2009 Куп на Македонија
Податоци за турнирот
Домаќини Македонија
Датуми16 – 17 мај
Екипи4
ОдржувалиштаСпортски центар Борис Трајковски (во Скопје градови-домаќини)
Конечен исход
ПрвакМеталург (2. титула)
ВторопласиранВардар ПРО
Статистикa за турнирот
Натпревари3

Купот на Македонија 2009 - 17. издание на Македонскиот ракометен куп. Турнирот бил одржан во Спортскиот центар Борис Трајковски во Скопје, Македонија, од 16 до 17 мај 2009 година, во организација на Ракометната Федерација на Македонија.[1] Купот бил освоен од Металург по вторпат.

Место на одржување[уреди | уреди извор]

Скопје
Спортски центар Борис Трајковски
Капацитет: 5,100

Завршен турнир[уреди | уреди извор]

Полуфинале[уреди | уреди извор]

16 мај 2009
18:30[1] СЕЛВ
Вардар ПРО 40–25 Пелистер 08 Спортски центар Борис Трајковски, Скопје
16 мај 2009
20:15[1] СЕЛВ
Металург 35–29 МРК Вардар Спортски центар Борис Трајковски, Скопје

Финале[уреди | уреди извор]

17 мај 2009
17:30[1] СЕЛВ
Вардар ПРО 26–29 Металург Спортски центар Борис Трајковски, Скопје
Гледачи: 2,500
Судии: Николовски, Колевски (МКД)
Ракчевиќ 6 (11–16) Живковиќ 8
Извештај


Победник во Купот на Македонија 2009
Металург
2. титула

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 „Сите со свои сметки“. Вечер преку web.archive.org. 14 мај 2009. Архивирано од изворникот на 2019-12-22. Посетено на 22 декември 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]