Прејди на содржината

Куп на Македонија во ракомет 2010 (мажи)

Од Википедија — слободната енциклопедија
2010 Куп на Македонија
Податоци за турнирот
Домаќини Македонија
Датуми8–9 мај
Екипи4
ОдржувалиштаСРЦ Кале, Скопје
Конечен исход
ПрвакМеталург (3. титула)
ВторопласиранВардар ПРО
Статистикa за турнирот
Натпревари3

Купот на Македонија 2010 - 18. издание на Македонскиот ракометен куп. Турнирот бил одржан во Спортската сала Билјанини Извори во Охрид, од 8 до 9 мај 2010 година. Купот бил освоен од Металург по третпат.[1][2]

Место на одржување[уреди | уреди извор]

Скопје
СРЦ Кале
Капацитет: 2,500

Завршен турнир[уреди | уреди извор]

Финале[уреди | уреди извор]

9 мај 2010 Металург 23–18 Вардар ПРО СРЦ Кале, Скопје
Гледачи: 2,000
Судии: Николовски, Колевски (МКД)
Ф. Миркуловски, Н. Мојсоски 5 (12–9) З. Мојсоски 5
Извештај


Победник во Купот на Македонија 2010
Металург
3. титула

Индивидуални награди[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Металург е освојувач на купот“. ohridnews.com преку web.archive.org. 9 мај 2010. Архивирано од изворникот на 2019-12-22. Посетено на 22 декември 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  2. Metalurgu "dupla kruna"! Balkan-handball; 9 мај 2010
  3. Металург прослави со шампањ Архивирано на 13 мај 2023 г. Вечер; 10 мај 2010

Надворешни врски[уреди | уреди извор]