Куп на Македонија во ракомет 2001 (мажи)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
2001 Куп на Македонија
Податоци за првенството
Домаќини Македонија
Траење28 – 29 април
Репрезентации4
ОдржувалиштаСпортска сала Јасмин (во Кавадарци градови-домаќини)
Конечен исход
ПрвациВардар Ватростална (3. титула)
ВторопласиранТутунски Комбинат Бренд
Статистики за првенството
Натпревари3

Купот на Македонија 2001 - 9. издание на Македонскиот ракометен куп. Турнирот бил одржан во Спортската сала Јасмин во Кавадарци, од 28 до 29 април 2001 година, во организација четирите клубови учесници и компанијата Макпримат.[1] Купот бил освоен од Вардар Ватростална по третпат.

Место на одржување[уреди | уреди извор]

Кавадарци
Спортска сала Јасмин
Капацитет: 1,800
SportsHallJasmin.png

Завршен турнир[уреди | уреди извор]

Полуфинале[уреди | уреди извор]

28 април 2001
18:00[2]
Вардар Ватростална Пелистер Спортска сала Јасмин, Кавадарци
28 април 2001
19:30[2]
Тутунски Комбинат Бренд - Металург Спортска сала Јасмин, Кавадарци

Финале[уреди | уреди извор]

29 април 2001
19:30[2]
Вардар Ватростална Тутунски Комбинат Бренд Спортска сала Јасмин, Кавадарци


Победник во Купот на Македонија 2001
Вардар Ватростална
3. титула

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Купот дефинитивно на неутрален терен“. Дневник на time.mk преку web.archive.org. 7 април 2001. Посетено на 22 декември 2019.
  2. 2,0 2,1 2,2 „Вардар и ТК Бренд очекуваат реприза од лани“. Дневник на time.mk преку web.archive.org. 27 април 2001. Посетено на 22 декември 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]