Куп на Македонија во ракомет 2014 (мажи)

Од Википедија — слободната енциклопедија
2014 Куп на Македонија во ракомет
Куп на Македонија 2014
Податоци за турнирот
Домаќини Македонија
Датуми17 – 18 Mај
Екипи4
ОдржувалиштаСала Билјанини Извори (во Охрид градови-домаќини)
Конечен исход
ПрвакВардар
ВторопласиранМеталург
Статистикa за турнирот
Натпревари3
Дадени голови165 (55 по натпр.)
Најдобар стрелецМатијаш Брумен
Најдобар играчАлекс Душебаев

Купот на Македонија 2014 - 22. издание на Македонскиот ракометен куп. Турнирот бил одржан во Спортската сала Билјанини Извори во Охрид, од 17 до 18 мај 2014 година. Купот бил освоен од Вардар по деветти пат.

Место на одржување[уреди | уреди извор]

Охрид
Спортска сала Билјанини Извори
Капацитет: 3,000
Sala Biljanini Izvori.jpg

Квалификации[уреди | уреди извор]

Осминафинале[уреди | уреди извор]

6 март 2014
21:00 СЕВ
Работнички v Ринија М Училишна сала 7 март, Скопје
Судии: Андонов Виктор, Јовановски Стојанче (Скопје)
8 март 2014
14:00 СЕВ
Младост 09 v Борец Спортска сала Млаз, Богданци
Судии: Вељанов Никола, Јанев Мирче (Неготино)
8 март 2014
15:00 СЕВ
Струга v Битола Училишна сала Нико Нестор, Струга
Судии: Пауновски Никола, Спироски Оливер (Струга)
9 март 2014
13:00 СЕВ
Вардар Полог v Јехона Спортска сала Младост, Гостивар
Судии: Зипевски Васил, Ѓорѓевски Сашо (Гостивар)
12 март 2014
19:00 СЕВ
Прилеп 2010 v Текстилец Училишна сала Ристе Ристески - Ричко, Прилеп
Судии: Илиевски Михајло, Илиевски Методија (Битола)

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

Завршен турнир[уреди | уреди извор]

Полуфинале[уреди | уреди извор]

17 мај 2014
15:00 СЕЛВ
Металург 31-25 Зомимак М Спортска сала Билјанини Извори, Охрид
Судии: Георгиевски Дејан, Георгиевски Димитар (Скопје)
Р.Вугринец 6 (15-9) Р. Чантурија 11
Извештај
17 мај 2014
17:45 СЕЛВ
Вардар 31-20 Пролет 62 Спортска сала Билјанини Извори, Охрид
Судии: Кркачев Сашо, Колевски Ѓоко (Скопје)
М. Брумен 7 (12-9) Стефанов 7
Извештај

Финале[уреди | уреди извор]

18 мај 2014
17:45 СЕЛВ
Металург 28-30 Вардар Спортска сала Билјанини Извори, Охрид
Гледачи: 1,200
Судии: Митревски Димитар, Тодоровски Благојче (Битола)
Р.Вугринец 7 (11-14) Т. Дибиров 8
Извештај
Победник во Купот на Македонија 2014
Вардар
9. Tитула

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]