Куп на Македонија во ракомет 2011 (мажи)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
2011 Куп на Македонија
Податоци за првенството
Домаќини Македонија
Траење14 – 15 мај
Репрезентации4
ОдржувалиштаСпортска сала Младост (во Битола градови-домаќини)
Конечен исход
ПрвациМеталург (4. титула)
ВторопласиранПелистер
Статистики за првенството
Натпревари3
Дадени голови146 (48.67 по натпр.)

Купот на Македонија 2011 - 19. издание на Македонскиот ракометен куп. Турнирот бил одржан во Спортската сала Младост во Битола, од 14 до 15 мај 2011 година. Купот бил освоен од Металург по четврти пат.

Место на одржување[уреди | уреди извор]

Битола
Спортска сала Младост
Капацитет: 3,500
Спортската сала Младост

Завршен турнир[уреди | уреди извор]

Полуфинале[уреди | уреди извор]

14 мај 2011
17:15 СЕЛВ
Пелистер 32 – 23 Борец Спортска сала Младост, Битола
(13 - 9)
14 мај 2011
19:45 СЕЛВ
Металург 26 - 23 Вардар ПРО Спортска сала Младост, Битола
(10 - 8)

Финале[уреди | уреди извор]

15 мај 2011
16:45 СЕЛВ
Металург 22 – 20 Пелистер Спортска сала Младост, Битола
Н. Мојсовски 9 (10 – 14)


Победник во Купот на Македонија 2011
Металург-Лого.jpg
Металург
4. титула

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]