Куп на Македонија во ракомет 2011 (мажи)

Од Википедија — слободната енциклопедија
2011 Куп на Македонија
Податоци за турнирот
Домаќини Македонија
Датуми14 – 15 мај
Екипи4
ОдржувалиштаСпортска сала Младост (во Битола градови-домаќини)
Конечен исход
ПрвакМеталург (4. титула)
ВторопласиранПелистер
Статистикa за турнирот
Натпревари3
Дадени голови146 (48.67 по натпр.)

Купот на Македонија 2011 - 19. издание на Македонскиот ракометен куп. Турнирот бил одржан во Спортската сала Младост во Битола, од 14 до 15 мај 2011 година. Купот бил освоен од Металург по четврти пат.

Место на одржување[уреди | уреди извор]

Битола
Спортска сала Младост
Капацитет: 3,500
Спортската сала Младост

Завршен турнир[уреди | уреди извор]

Полуфинале[уреди | уреди извор]

14 мај 2011
17:15 СЕЛВ
Пелистер 32 – 23 Борец Спортска сала Младост, Битола
Судии: Митревски, Тодоровски (МКД)
Петровски, Лазаров 5 (13 - 9) Тодоровски 8
14 мај 2011
19:45 СЕЛВ
Металург 26 - 23 Вардар ПРО Спортска сала Младост, Битола
Судии: Начевски, Николов (МКД)
Алушовски, Манасков, Стојчевски 4 (10 - 8) Чурувија 7
Извештај

Финале[уреди | уреди извор]

15 мај 2011
16:45 СЕЛВ
Металург 22 – 20 Пелистер Спортска сала Младост, Битола
Судии: Николовски, Колевски (МКД)
Н. Мојсовски 9 (10 – 14) Петровски 5


Победник во Купот на Македонија 2011
Металург-Лого.jpg
Металург
4. титула

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]