СРЦ Кале

Од Википедија — слободната енциклопедија
Спортско рекреативен
центар Кале
Место Скопје, Македонија
Отворен
Сопственик Кошаркарска федерација на Македонија (голема сала)[1]
КК Вардар (мала сала)
Игра КК Вардар (мала сала)
Гледачи 2,000 (голема сала)
250 (мала сала)

Спортско рекреативниот центар Кале или само СРЦ Кале — повеќефункционална спортска сала во Македонија. Салата се наоѓа на левата страна на Вардар во близина на Националната Арена „Филип II Македонски“ во Скопје.

Историја[уреди | уреди извор]

Големата сала била домашен терен на ракометниот клуб Вардар,[2] додека малата сала припаѓа под концесија на кошаркарскиот клуб Вардар.

Салата во минатото била позната и како "Македонска ракометна тврдина". Главно салата се користи за ракометни натпревари, но покрај ракометот во салата се одржуваат и други спортски настани како: бокс, борење, кошарка, одбојка, футсал како и музички концерти.[3]

Поважни натпревари одиграни во СРЦ Кале[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Во КФМ се пакуваат!“. sportmedia.mk преку web.archive.org. 27 август 2020. Архивирано од изворникот на 2020-08-27. Посетено на 27 август 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  2. Сала СРЦ КАЛЕ-СКОПЈЕ
  3. "Фејтлес" во СРЦ "Кале". Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 2012-06-20.