Македонска ракометна Супер лига (мажи) 2020/21

Од Википедија — слободната енциклопедија
Супер лига 2020/21
Лига Македонска Супер Лига
Спорт ракомет
Број на екипи 16
ТВ Партнер/и МРТ 3
Сезонски прваци Вардар
Сезони на Супер лига

← 2019/20

2021/22 →

Македонската ракометна Супер лига 2020/21 — 29. издание на Македонската Супер Лига.[1] Распоредот на натпреварите на првата фаза бил најавен на 24 јули 2020 година.[2] Вардар ја освоил шестата последователна титула, вкупно 14-та, завршувајќи на првото место во плеј-оф разигрувањето поради подобра гол разлика во меѓусебните натпревари со Еурофарм Пелистер.

Екипи[уреди | уреди извор]

Екипа Град Сала Капацитет Забелешка
Вардар 1961 Скопје Спортски центар Јане Сандански 5,400 Директно во плејоф група
Еурофарм Пелистер Битола Спортска сала Боро Чурлевски 3,500
Астраион Хендол Струмица Спортска сала Парк1 1,800 Група 1
Голден Арт КЛ 7 Скопје А1 Арена[3]2 5,100
Јуниор К. В. Скопје Училишна сала Архиепископ Доситеј
Охрид 2013 Охрид Спортска сала Билјанини Извори3 3,000
Пролет 62 Скопје Училишна сала Македонско Сонце 500
Радовиш Радовиш Спортска сала 25 Мај 1,400
Струга Струга Спортски центар Тими 1,000
Бутел Скопје Скопје Училишна сала Андон Димитров4 500 Група 2
Еурофарм Пелистер 2 Битола Спортска сала Боро Чурлевски 3,500
Металург Скопје Спортска сала Автокоманда 2,000
Младост Богданци Богданци Спортска сала Млаз 500
Прилеп 2010 Прилеп Училишна сала Ристе Ристески - Ричко
Работнички Скопје Спортски центар Јане Сандански5 5,400
Тиквеш 2014 Кавадарци Спортска сала Јасмин 1,800

1 Астраион Хендбол одиграл еден натпревар во плејаутот (9. коло) во училишната сала Димитар Влахов како домашна екипа.[4]

2 Голден Арт КЛ 7 одиграл четири натпревари во плејофот (2., 4., 7. и 8. коло) во малата сала на Јане Сандански поради зафатеноста на домашната сала поради вакцинација против КОВИД-19.[5][6][7][8][9]

3 Охрид 2013 одиграл еден натпревар во плејофот (8. коло) во салата Тодор Александров во Велгошти поради зафатеноста на домашната сала поради вакцинација против КОВИД-19.[10][11]

4 Бутел Скопје одиграл еден натпревар (8. коло) во Спортскиот центар Јане Сандански како домашна екипа.[12]

5 Работнички одиграл еден натпревар (1. коло) во Училишната сала Андон Димитров,[13] и еден натпревар во малата сала на Јане Сандански (6. коло) како домашна екипа.[14]

Екипи кои играат во СЕХА лигата

Група 1[уреди | уреди извор]

Табела[уреди | уреди извор]

Екипа Нат Поб Нер Пор ДадГол ПриГол Раз Бод
1. Охрид 2013 12 12 0 0 339 235 +104 36
2. Пролет 62 12 8 0 4 306 266 +40 24
3. Струга 12 6 1 5 275 284 -9 19
4. Голден Арт КЛ 7 12 5 1 6 331 319 +12 16
5. Радовиш 12 5 0 7 315 331 -16 15
6. Јуниор К. В. 12 3 1 8 276 322 -46 10
7. Астраион Хендбол 12 1 1 10 294 379 -85 4

Извор: Ракометна Федерација на Македонија преку web.archive.org

Нат - Одиграни натпревари; Поб - Победи; Пор - Порази; ДадГол - Дадени голови; ПриГол - Примени голови; Раз - Гол разлика; Бод - Бодови.

Пласман во Плеј-оф лигата
Пласман во Плеј-аут лигата

Резултати[уреди | уреди извор]

Дома \ Гости АСТ ГКЛ ЈКВ ОХР ПРО РАД СТР
Астраион Хендбол 25-33 19-19 22-31 24-31 34-33 28-30
Голден Арт КЛ 7 38-22 30-18 23-29 32-30 31-26 23-28
Јуниор К. В. 30-23 35-25 22-31 20-26 23-28 21-15
Охрид 2013 34-19 27-24 30-21 24-19 32-11 31-16
Пролет 62 32-24 23-20 34-20 18-22 27-21 23-15
Радовиш 36-27 33-29 39-27 22-28 19-22 26-24
Струга 32-27 23-23 22-20 18-20 25-21 27-21

Група Б[уреди | уреди извор]

Табела[уреди | уреди извор]

Екипа Нат Поб Нер Пор ДадГол ПриГол Раз Бод
1. Металург 12 9 0 3 362 304 +58 27
2. Бутел Скопје 12 8 1 3 327 264 +63 25
3. Еурофарм Пелистер 2 12 7 1 4 327 297 +30 21
4. Тиквеш 2014 12 6 1 5 348 344 +4 19
5. Прилеп 2010 12 5 1 6 311 338 -27 16
6. Работнички 12 3 0 9 311 361 -50 9
7. Младост 1977 12 2 0 10 313 391 -78 6

Извор: Ракометна Федерација на Македонија преку web.archive.org

Нат - Одиграни натпревари; Поб - Победи; Пор - Порази; ДадГол - Дадени голови; ПриГол - Примени голови; Раз - Гол разлика; Бод - Бодови.

Пласман во Плеј-оф лигата
Пласман во Плеј-аут лигата

Резултати[уреди | уреди извор]

Дома \ Гости БУТ ЕП2 МЕТ МЛА ПРИ РАБ ТИК
Бутел Скопје 30-25 19-20 33-23 19-21 21-23 32-24
Еурофарм Пелистер 2 23-23 27-26 36-23 28-25 35-23 29-30
Металург 23-31 25-21 37-26 38-24 26-22 36-24
Младост 1977 18-32 22-30 23-34 27-28 35-28 27-25
Прилеп 2010 19-29 16-23 21-28 41-32 27-24 30-36
Работнички 23-33 28-23 26-31 35-32 29-34 29-31
Тиквеш 2014 22-25 26-27 40-38 32-25 25-25 33-21

Плеј-аут[уреди | уреди извор]

Распоредот на натпреварите бил најавен на 30 декември 2020 година.[15]

Табела[уреди | уреди извор]

Екипа Нат Поб Нер Пор ДадГол ПриГол Раз Бод
1. Прилеп 2010 14 10 0 4 428 388 +40 30
2. Тиквеш 2014 14 9 1 4 402 354 +48 28
3. Радовиш 14 9 1 4 397 333 +64 28
4. Голден Арт КЛ 7 14 9 0 5 461 434 +27 27
5. Работнички 14 7 0 7 377 372 +5 21
6. Јуниор К. В. 14 6 1 7 425 415 +10 19
7. Младост 1977 14 4 1 9 365 385 -20 13
8. Астраион Хендбол 14 0 0 14 302 476 -174 0

Извор: Ракометна Федерација на Македонија

Нат - Одиграни натпревари; Поб - Победи; Пор - Порази; ДадГол - Дадени голови; ПриГол - Примени голови; Раз - Гол разлика; Бод - Бодови.


Пласман во баражот за опстанок
Испаѓање во Првата Лига

Резултати[уреди | уреди извор]

Дома \ Гости АСТ ЈКВ КЛ7 МЛА ПРИ РАБ РАД ТИК
Астраион Хендбол 16-25 30-40 24-30 25-29 18-24 24-39 19-37
Јуниор К. В. 36-23 43-37 29-25 32-38 32-25 32-34 18-26
Голден Арт КЛ 7 36-23 37-36 35-31 35-36 27-23 23-24 29-28
Младост 1977 30-19 28-28 28-32 33-37 24-23 22-27 21-22
Прилеп 2010 34-22 33-27 31-33 29-23 31-28 20-17 32-28
Работнички 39-19 34-33 34-39 30-24 29-26 25-23 31-24
Радовиш 38-15 30-23 37-31 22-23 27-24 24-17 27-32
Тиквеш 2014 39-25 29-31 30-27 28-23 29-28 25-18 25-25

Плеј-оф[уреди | уреди извор]

Распоредот на натпреварите бил најавен на 30 декември 2020 година.[15]

Табела[уреди | уреди извор]

Екипа Нат Поб Нер Пор ДадГол ПриГол Раз Бод
1. Вардар 1961 14 13 0 1 443 352 +91 39
2. Еурофарм Пелистер 14 13 0 1 401 305 +96 39
3. Пролет 62 14 7 1 6 338 350 -12 22
4. Металург 14 6 2 6 401 406 -5 20
5. Бутел Скопје 14 5 3 6 359 362 -3 18
6. Охрид 2013 14 4 3 7 314 348 -34 15
7. Еурофарм Пелистер 2 14 1 2 11 355 392 -37 5
8. Струга 14 0 3 10 297 393 -96 3

Извор: Ракометна Федерација на Македонија

Нат - Одиграни натпревари; Поб - Победи; Пор - Порази; ДадГол - Дадени голови; ПриГол - Примени голови; Раз - Гол разлика; Бод - Бодови.


Пласман во Лигата на Шампионите
Пласман во Европската лига

Резултати[уреди | уреди извор]

Дома \ Гости БУТ ВАР ЕУП ЕП2 МЕТ ОХР ПРО СТР
Бутел Скопје 26-34 26-29 29-28 23-23 26-22 26-26 22-21
Вардар 1961 26-22 34-30 35-27 39-27 37-29 30-24 36-22
Еурофарм Пелистер 28-23 29-25 28-21 34-24 30-14 26-17 28-18
Еурофарм Пелистер 2 25-26 26-33 23-31 31-34 26-26 21-23 31-17
Металург 36-35 27-31 22-32 36-23 28-24 29-22 35-28
Охрид 2013 22-22 19-23 20-24 24-21 27-26 21-22 21-20
Пролет 62 22-21 22-28 21-25 27-25 29-26 26-28 27-21
Струга 20-32 22-32 16-30 24-24 28-28 17-17 23-30

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Пропозиции Супер машка ракометна лига за натпреварувачката сезона 2020/2021“ (PDF). Ракометна Федерација на Македонија преку web.archive.org. 21 јули 2020. Архивирано од изворникот на 2020-11-28. Посетено на 28 ноември 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 2. „Извлечени групите за Супер Лига – Мажи за натпреварувачка сезона 2020/2021“. Ракометна Федерација на Македонија преку web.archive.org. 24 јули 2020. Архивирано од изворникот на 2020-09-16. Посетено на 16 септември 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 3. Душко Андов (9 септември 2020). „КЛ7 има нов дом – ќе игра во СЦ „Борис Трајковски". 24rakomet.mk преку web.archive.org. Архивирано од изворникот на 2020-09-18. Посетено на 18 септември 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 4. „Делегирање Супер машка лига - плејоф - коло 9“ (PDF). Ракометна федерација на Македонија преку web.archive.org. мај 2021. Архивирано од изворникот на 2021-05-13. Посетено на 13 мај 2021.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 5. „Почна масовната вакцинација во „А1 Арена Борис Трајковски", дневно ќе се вакцинираат по 3.000 луѓе“. 24rakomet.mk преку web.archive.org. 5 април 2021. Архивирано од изворникот на 2021-04-30. Посетено на 30 април 2021.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 6. „Делегирање Супер машка лига - плејоф - коло 2“ (PDF). Ракометна федерација на Македонија преку web.archive.org. март 2021. Архивирано од изворникот на 2021-04-30. Посетено на 30 април 2021.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 7. „Делегирање Супер машка лига - плејоф - коло 4“ (PDF). Ракометна федерација на Македонија преку web.archive.org. март 2021. Архивирано од изворникот на 2021-04-30. Посетено на 30 април 2021.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 8. „Делегирање Супер машка лига - плејоф - коло 7“ (PDF). Ракометна федерација на Македонија преку web.archive.org. април 2021. Архивирано од изворникот на 2021-04-30. Посетено на 30 април 2021.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 9. „Делегирање Супер машка лига - плејоф - коло 8“ (PDF). Ракометна федерација на Македонија преку web.archive.org. април 2021. Архивирано од изворникот на 2021-04-30. Посетено на 30 април 2021.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 10. „Гледајте го ВО ЖИВО натпреварот Охрид – Бутел Скопје“. 24rakomet.mk преку web.archive.org. 24 април 2021. Архивирано од изворникот на 2021-04-30. Посетено на 30 април 2021.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 11. „Делегирање Супер машка лига - плејоф - коло 8“ (PDF). Ракометна федерација на Македонија преку web.archive.org. 23 април 2021. Архивирано од изворникот на 2021-04-30. Посетено на 30 април 2021.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 12. „Делегирање Супер машка лига - група Б - коло 8“ (PDF). Ракометна Федерација на Македонија преку web.archive.org. ноември 2020. Архивирано од изворникот на 2020-12-21. Посетено на 21 декември 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 13. „Делегирање Супер машка лига - група Б - коло 1“ (PDF). Ракометна Федерација на Македонија преку web.archive.org. ноември 2020. Архивирано од изворникот на 2020-12-21. Посетено на 21 декември 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 14. „Делегирање Супер машка лига - група Б - коло 6“ (PDF). Ракометна Федерација на Македонија преку web.archive.org. октомври 2020. Архивирано од изворникот на 2020-12-21. Посетено на 21 декември 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 15. 15,0 15,1 „Извлечени редните броеви за Супер Машка Лига и Прва Машка Лига“. Ракометна Федерација на Македонија преку web.archive.org. 30 декември 2020. Архивирано од изворникот на 2020-12-31. Посетено на 31 декември 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]