Прејди на содржината

РК Радовиш

Од Википедија — слободната енциклопедија
РК Радовиш
Целосен називРакометен Клуб Радовиш
ИгралиштеСпортска сала 25 Мај
Приемност1,400
Главен тренерЉупчо Мијалов
ЛигаСупер Лига
2018/1910.
Бои
Клупски бои         
Дресови

РК Радовиш - ракометен клуб од Радовиш, Македонија. Клубот моментално се натпреварува во Супер Лигата. Тренер на суперлигашот од Радовиш е Љупчо Мијалов.

Историја[уреди | уреди извор]

Во сезоната 2013/14, Радовиш за првпат учествувал во Супер лигата. Во сезона 2014/15 РК Радовиш во регуларниот дел завршил на третото место со освоени 33 бодови. Иста сезона, РК Радовиш за прв пат настапил во плеј-оф завршницата, каде завршил на петтото место со 6 освоени бодови.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]