Македонска ракометна супер лига (мажи)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Македонска ракометна супер лига (мажи)
Земји Македонија Македонија
Конфедерација ЕХФ
Создадена 1992
Број на тимови 12
Домашен куп(ови) Куп на Македонија
Меѓународни куп(ови) Лига на Шампиони
ЕХФ Куп
Челинџ Куп
Актуелен шампион Вардар (2016–17) (11. титула)
Најмногу титули Вардар (11 титули)
ТВ партнери МТВ
Веб-страна http://macedoniahandball.com.mk
Soccerball current event.svg Македонска ракометна супер лига (2017-2018)

Македонската Ракометна Супер Лига е најдобро ракометно натпреварување во Македонија. Во моментов е спонзорирана од ВИП. Ракометната Федерација на Македонија е рангирана на 34-то место во светот.[1]

Формат[уреди | уреди извор]

Супер лигата за мажи брои 12 екипи, а натпреварите се играат по еднокружен бод систем од 10 екипи (2 х 9 = 18 кола) + 2 екипи од регионалната лига = 12 екипи, од кои по 6 екипи играат плеј-оф или плеј-аут по завршување на 18. коло во националната лига (2 Х 5 кола), во зависност од освоеното место на табелата.

По завршување на 18 - коло од националното првенство – Прв дел, прво пласираните четри екипи од Супер лигата вклучувајки ги и двете екипи кои настапуваат во Регионалната лига, играат плеј оф за одредување првак на Р.Македонија, учесници во регионална лига и пласман во Европските купови. Екипите стартуваат од 0 бодови.

Екипите пласирани во националното првенство (прв дел) од 7-мо до 12-то место играат плеј-аут натпревари, 5 кола Х 2 = 10 кола, односно вкупно 28 кола за секоја екипа. Екипите кои завземаат од 7-мо до 12-то место во плеј-аутот продолжуваат со освоените бодови од 1-18 коло во ново направената мини табела составена од резултатите постигнати помеѓу екипите од 7-мо до 12-то место.

По завршувањето на 28-то коло од првенството 12-то пласираната екипа од Супер машката лига ја напушта лигата, а 11-то пласираната екипа игра бараж натпревар со 2-ро пласираната екипа од Првата машка лига за 11-то место во Супер лигата. Прво пласираната екипа од Првата машка лига директно влегува во Супер лигата.

Шампиони[уреди | уреди извор]

Победници по сезона[уреди | уреди извор]

Сезона Шампион
1992–93 Пелистер
1993–94 Пелистер
1994–95 Борец Агропин
1995–96 Пелистер
1996–97 Преспа Јафа Промет
1997–98 Пелистер
1998–99 Вардар Ватростална
1999–00 Пелистер
2000–01 Вардар Ватростална
2001–02 Вардар Ватростална
2002–03 Вардар Ватростална
2003–04 Вардар Ватростална
2004–05 Пелистер Кометал
2005–06 Металург
2006–07 Вардар ПРО
2007–08 Металург
2008–09 Вардар ПРО
2009–10 Металург
2010–11 Металург
2011–12 Металург
2012–13 Вардар ПРО
2013–14 Металург
2014–15 Вардар
2015–16 Вардар
2016–17 Вардар
Клуб Титули Сезони
Вардар
11
1998–99, 2000–01, 2001–02, 2002–03, 2003–04, 2006–07, 2008–09, 2012-13, 2014–15, 2015-16, 2016-17
Металург
6
2005–06, 2007–08, 2009–10, 2010–11, 2011-12, 2013-14
Пелистер
6
1992–93, 1993–94, 1995–96, 1997–98, 1999–00, 2004–05
Борец
1
1994–95
Преспа
1
1996–97

ЕХФ коефициент ранг[уреди | уреди извор]

За сезоната 2015-16[2]
  • 6. RedDownArrow.svg (5) Словенија Словенска НЛБ Лизинг Лига (59.13)
  • 7. Green-Up-Arrow.svg (11) Полска Полска Супер Лига (38.60)
  • 8. Green-Up-Arrow.svg (10) Македонија Македонска Супер Лига (36.40)
  • 9. Green-Up-Arrow.svg (14) Шведска Норвешка Прва Лига (36.33)
  • 10. Green-Up-Arrow.svg (12) Белорусија Белоруска Прва Лига (33.90)

Рангирање по сезони:

Сезона 2010-11 2011-12 2012-13 2013-14 2014-15 2015-16 2016-17
Ранг 13 RedDownArrow.svg 15 Green-Up-Arrow.svg 12 RedDownArrow.svg 13 Green-Up-Arrow.svg 10 Green-Up-Arrow.svg 8 Disc Plain yellow dark.svg 8

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]