Прејди на содржината

РК Тиквеш 2014

Од Википедија — слободната енциклопедија
Не го поистоветувајте со поранешниот клуб Тиквеш.
ГРК Тиквеш 2014
Целосен називГрадски Ракометен Клуб
Тиквеш 2014
Основан2014; пред 10 години (2014)
ИгралиштеСпортска сала Јасмин
Приемност1,800
Главен тренерДанило Брестовац
ЛигаСупер лига на Македонија
2021/225. место (2021/22)
Бои
Клупски бои         
Дресови

ГРК Тиквеш 2014ракометен клуб од Кавадарци, Македонија. Клубот моментално се натпреварува во македонската супер лига

Историја[уреди | уреди извор]

Клубот бил основан во 2014 година под името Лозари.[1] За сезоната 2015/16, клубот го сменил името во Тиквеш 2014.

Моментален состав[уреди | уреди извор]

Состав за сезоната 2022–23

Голмани
 • 01 Црна Гора Јагош Брауновиќ
 • 12 Македонија Марјан Велков
Леви крила
Десни крила
 • 09 Македонија Орданчо Лазов
 • 11 Македонија Евгениј Темелкоски
Пивоти
 • 18 Србија Никола Стефановиќ
 • 26 Македонија Ристе Окардов

Леви бекови
 • 10 Македонија Стефан Дрогришки
 • 13 Македонија Борче Соколов
 • 22 Македонија Мики Лазов
 • 39 Босна и Херцеговина Арнад Хамзиќ
Средни бекови
 • 23 Македонија Стефан Милков
 • 31 Македонија Славчо Шулески
 • 34 Србија Страхиња Симиќ (к)
Десни бекови
 • 19 Македонија Мартин Димовски
 • 57 Србија Лазар Петровиќ

Стручен штаб[уреди | уреди извор]

Позиција Име
Главен тренер Македонија Данило Брестовац
Помошник тренер Македонија Боро Ѓорѓиев

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Во Кавадарци промовирана ракометната академија „Вардар ДБ". ktv.mk преку web.archive.org. 6 октомври 2014. Архивирано од изворникот на 2019-12-24. Посетено на 24 декември 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]