Прејди на содржината

Данило Брестовац

Од Википедија — слободната енциклопедија
Данило Брестовац
Лични податоци
Роден(а) 3 февруари 1975(1975-02-03)(49 г.)
Скопје, Македонија
Националност Македонец
Спорт Ракомет
Висина 1.94 m
Позиција Голман

Данило Брестовац ( македонски: Данило Брестовац ) (роден на 3 февруари 1975 година) е поранешен македонски ракометар кој од неодамна ја тренира македонската ракометна репрезентација . [1]

Данило Брестовац е роден во Скопје, Македонија. Неговата ракометна кариера започнала како голман во Вардар Ватростална, а играл и во РК Тутунски Комбинат и РК Металург Скопје каде остварил пласман до четвртфиналето на машката ЕХФ Лига на шампионите. По играчката кариера како голман, тој започнал со тренерската кариера на клупско ниво, како асистент во РК Металург Скопје (2014/15) и потоа Шамбери (2015/16, 2016/17) пред да биде именуван во главен тренер во РК Металург Скопје . [2] Неговата кариера како главен тренер се преселила на меѓународно ниво, со тоа што бил избран како главен тренер на помагање на македонската јуниорска ракометна репрезентација [3] [4] и на крајот како селектор на македонската ракометна репрезентација помагајќи да се квалификуваме за Европско првенство во ракомет за мажи во 2020 година . [5]

  1. EHF profile[мртва врска]
  2. „Данило брестовац претставен како нов шеф на стручниот штаб на металург“. rkmetalurg.mk. Архивирано од изворникот на 2018-11-20. Посетено на 25 July 2018.
  3. „Брестовац е новиот селектор на јуниорите“. sport1.mk. Посетено на 9 September 2017.
  4. „North Macedonia - team profile“. IHF.
  5. „Данило Брестовац нов селектор на Сениорската машка репрезентација на Македонија“. macedoniahandball.com.mk. Посетено на 3 March 2019.