РК Алкалоид

Од Википедија — слободната енциклопедија
РК Алкалоид
Целосен називРакометен Клуб Алкалоид
Основан7 јули 2021; пред 2 години (2021-07-07)
ИгралиштеА1 Арена Борис Трајковски
Приемност6.500
ПрестедателГоран Минов
Главен тренерКирил Лазаров
ЛигаПрва лига
2021/221. место (првак)
Бои
Клупски бои         
Дресови
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Домашен
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Гостински

РК Алкалоидракометен клуб од Скопје, Македонија. Клубот моментално се натпреварува во македонската супер лига.

Историја[уреди | уреди извор]

РК Алкалоид официјално бил основан на 7 јули 2021 година. Зад клубот стои компанијата Алкалоид која е 100% сопственик на клубот.[1] Натпреварите на домашен терен клубот ги игра во А1 Арена Борис Трајковски. РК Алкалоид започнал да се натпреварува во Првата македонска лига во сезоната 2021–22, и во премиерната сезона успеал да ја освои титулата, озбезбедувајќи пласман во Супер лигата за сезоната 2022–23.[2]

Моментален состав[уреди | уреди извор]

Состав за сезоната 2022–23

Голмани
 • 01 Македонија Јане Цветковски
 • 12 Македонија Иван Галевски
 • 16 Македонија Благојче Трајкоски
Леви крила
 • 08 Македонија Божидар Илиески
 • 18 Македонија Дарио Кофилоски
Десни крила
 • 05 Македонија Александар Стојков
 • 19 Македонија Александар Петковски
Пивоти

Леви бекови
 • 06 Македонија Михајло Младеновиќ
 • 15 Македонија Едвин Омерагиќ
 • 17 Македонија Теодор Тодески
Средни бекови
Десни бекови
 • 07 Македонија Мартин Серафимов
 • 13 Македонија Михаил Иваноски

Трансфери за сезона 2023-24[уреди | уреди извор]

Стручен штаб[уреди | уреди извор]

Позиција Име
Главен тренер Македонија Кирил Лазаров
Помошници тренери Македонија Билјана Црвенкоска
Македонија Јане Цветковски
Македонија Петар Баснарков
Физиотерапевт Македонија Тоше Ристовски

Успеси[уреди | уреди извор]

Првак: 2021–22

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]