Македонска ракометна Супер лига (мажи) 2015/16

Од Википедија — слободната енциклопедија
ВИП Супер Лига 2015/16
Лига Македонска Супер Лига
Спорт Ракомет
Број на тимови 12
ТВ Партнер/и МТВ
Сезонски шампиони Вардар
  вице-прваци Металург
Супер лига сезони

← 2014/15

2016/17 →

Македонската ракометна Супер лига 2015/16, позната како ВИП Супер машка лига поради спонзорски причини - 24. издание на Македонската Супер Лига.

Првак била екипата на Вардар, која успеала по 10. пат да ја освои титулата.

Екипи[уреди | уреди извор]

Екипа Град Сала Капацитет
РК Борец Велес Спортска сала Гемиџии 3,500
Вардар Скопје Спортски центар Јане Сандански 5,400
Вардар Јуниор Скопје СРЦ Кале 2,500
Макс Струмица Струмица Спортска сала Парк 1,800
Металург Скопје Спортска сала Автокоманда 2,000
Металург 2 Скопје Спортска сала Автокоманда 2,000
Охрид 2013 Охрид Спортска сала Билјанини Извори 3,000
Пелистер Битола Спортска сала Младост 3,500
Прилеп 2010 Прилеп Училишна сала Ристе Ристески - Ричко 700
Пролет 62 Скопје Училишна сала Македонско Сонце 1,200
Работнички Скопје Спортска сала Форца 500
Радовиш Радовиш Спортска сала 25 Мај 1,400
Екипи кои играле во СЕХА лигата

Регуларен дел[уреди | уреди извор]

Табела[уреди | уреди извор]

Екипа Нат Поб Нер Пор ДадГол ПриГол Раз Бод
1 Металург 18 18 0 0 539 368 +171 54
2 Охрид 2013 18 13 0 5 482 432 +50 39
3 Работнички 18 13 0 5 462 432 +30 39
4 Прилеп 2010 18 10 1 7 513 486 +27 31
5 Пелистер 18 8 0 10 462 446 +16 24
6 Вардар Јуниор 18 8 0 10 463 457 +6 24
7 Радовиш 18 7 1 10 488 514 -26 22
8 Пролет 62 18 6 0 12 423 460 -37 18
9 Борец 18 5 1 12 410 476 -66 16
10 Металург 2 18 0 1 17 424 595 -171 1

Извор: Ракометна Федерација на Македонија

Нат - Одиграни натпревари; Поб - Победи; Пор - Порази; ДадГол - Дадени голови; ПриГол - Примени голови; Раз - Гол разлика; Бод - Бодови.


Пласман во Плеј-оф лигата
Пласман во Плеј-аут лигата

Најдобри стрелци[уреди | уреди извор]

Ранг Играч Екипа Голови
1 Србија Вања Илиќ Работнички 145
2 Македонија Ивица Илиев Радовиш 144
3 Македонија Димитар Димитриоски Металург 2 115
4 Македонија Ласко Андоновски Пролет 62 110
5 Македонија Миле Ордев Радовиш 104
6 Македонија Филип Чурлевски Вардар Јуниор 86
Србија Дарко Павловиќ Охрид 2013
Македонија Стефан Дрогришки Пелистер
8 Македонија Златко Мојсоски Работнички 85
Украина Дмитриј Турченко Прилеп 2010

Плеј-аут[уреди | уреди извор]

Табела[уреди | уреди извор]

Екипа Нат Поб Нер Пор ДадГол ПриГол Раз Бод
1. Пелистер 20 14 1 5 586 530 +56 43
2. Вардар Јуниор 20 12 3 5 569 480 +89 39
3. Радовиш 20 11 1 8 585 551 +34 34
4. Пролет 62 20 11 0 9 504 480 +24 33
5. Борец 20 7 2 11 509 550 -41 23
6. Металург 2 20 1 1 18 486 648 -162 4

Извор: Ракометна Федерација на Македонија

Нат - Одиграни натпревари; Поб - Победи; Пор - Порази; ДадГол - Дадени голови; ПриГол - Примени голови; Раз - Гол разлика; Бод - Бодови.


Пласман во Челенџ Купот
Пласман во баражот за опстанок
Испаѓање во Првата Лига

Плеј-оф[уреди | уреди извор]

Табела[уреди | уреди извор]

Екипа Нат Поб Нер Пор ДадГол ПриГол Раз Бод
1 Вардар 10 10 0 0 379 244 +135 30
2 Металург 10 8 0 2 297 229 +68 24
3 Макс Струмица 10 5 0 5 269 334 -65 15
4 Прилеп 2010 10 4 0 6 273 318 -45 12
5 Охрид 2013 10 3 0 7 257 275 -18 9
6 Работнички 10 0 0 10 252 327 -75 0

Извор: Ракометна Федерација на Македонија

Нат - Одиграни натпревари; Поб - Победи; Пор - Порази; ДадГол - Дадени голови; ПриГол - Примени голови; Раз - Гол разлика; Бод - Бодови.


Пласман во Лигата на Шампионите
Пласман во ЕХФ Купот

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]