Македонска ракометна Супер лига (мажи) 2017/18

Од Википедија — слободната енциклопедија
ВИП Супер Лига 2017/18
Лига Македонска Супер Лига
Спорт ракомет
Број на екипи 11
ТВ Партнер/и Телма
Сезонски прваци Вардар
  вицепрваци Металург
Сезони на Супер лига

← 2016/17

2018/19 →

Македонската ракометна Супер лига 2017/18, позната како ВИП Супер машка лига поради спонзорски причини - 26. издание на Македонската Супер Лига.[1]

Лигата броела 11 екипи, со тоа што 9 екипи се натпреварувале во регуларниот дел од сезоната, а учесниците во регионалната СЕХА лига, Вардар и Металург на натпреварувањето се приклучиле во плејоф лигата. Во оваа сезона првак бил Вардар.

Екипи[уреди | уреди извор]

Екипа Град Сала Капацитет
Борец Велес Спортска сала Гемиџии 3,500
Вардар Скопје Спортски центар Јане Сандански 5,400
Вардар Јуниор Скопје СРЦ Кале 2,500
Еурофарм Работник Битола Спортска сала Младост 3,500
Металург Скопје Спортска сала Автокоманда 2,000
Металург 2 Скопје Спортска сала Автокоманда 2,000
Охрид 2013 Охрид Спортска сала Билјанини Извори 3,000
Пелистер Битола Спортска сала Младост 3,500
Прилеп 2010 Прилеп Училишна сала Ристе Ристески - Ричко 700
Пролет 62 Скопје Училишна сала Македонско Сонце 500
Радовиш Радовиш Спортска сала 25 Мај 1,400
Екипи кои играле во СЕХА лигата

Регуларен дел[уреди | уреди извор]

Табела[уреди | уреди извор]

Екипа Нат Поб Нер Пор ДадГол ПриГол Раз Бод
1. Пелистер 16 14 0 2 468 370 +98 42
2. Еурофарм Работник 16 13 1 2 436 327 +109 40
3. Охрид 2013 16 10 1 5 425 387 +38 31
4. Пролет 62 16 10 1 5 429 393 +36 31
5. Радовиш 16 8 2 6 417 417 0 26
6. Прилеп 2010 16 4 1 11 394 466 -72 13
7. Металург 2 16 3 1 12 419 486 -67 10
8. Борец 16 3 1 12 406 479 -73 10
9. Вардар Јуниор 16 3 0 13 383 452 -69 9

Извор: Ракометна Федерација на Македонија

Нат - Одиграни натпревари; Поб - Победи; Пор - Порази; ДадГол - Дадени голови; ПриГол - Примени голови; Раз - Гол разлика; Бод - Бодови.


Пласман во Плеј-оф лигата
Пласман во Плеј-аут лигата

Најдобри стрелци[уреди | уреди извор]

Ова е списокот на најдобрите стрелци во регуларниот дел од сезоната.

Ранг Играч Екипа Голови
1 Црна Гора Мирко Мајиќ Радовиш 116
2 Македонија Ивица Илиев Борец / Радовиш 113
3 Македонија Ласко Андоновски Пролет 62 107
4 Македонија Бобан Блажески Охрид 2013 97
5 Македонија Гоце Ојлески Еурофарм Работник 95
6 Македонија Стефан Трпчевски Вардар Јуниор 89
7 Грузија Теимураз Орјоникидзе Пелистер 80
8 Македонија Јане Јанчев Прилеп 2010 / Охрид 2013 73
9 Македонија Стефан Дрогришки Еурофарм Работник 65
10 Македонија Дејан Кукуловски Вардар Јуниор 63

Плеј-аут[уреди | уреди извор]

Табела[уреди | уреди извор]

Екипа Нат Поб Нер Пор ДадГол ПриГол Раз Бод
1. Радовиш 16 12 2 2 498 435 +63 38
2. Борец 16 8 0 8 475 470 +5 24
3. Вардар Јуниор 16 6 2 8 418 424 -6 20
4. Металург 2 16 5 2 9 435 456 -21 17
5. Прилеп 2010 16 5 2 9 439 480 -41 17

Извор: Ракометна Федерација на Македонија

Нат - Одиграни натпревари; Поб - Победи; Пор - Порази; ДадГол - Дадени голови; ПриГол - Примени голови; Раз - Гол разлика; Бод - Бодови.


Пласман во баражот за опстанок
Испаѓање во Првата Лига

Бараж за опстанок[уреди | уреди извор]

9 јуни 2018
19:00
Металург 2 24 - 32 Струга Спортска сала Јасмин, Кавадарци
Гледачи: 500
М. Младеновиќ 6 (11 - 14) А. Тренчевски 10
Извештај

Плеј-оф[уреди | уреди извор]

Табела[уреди | уреди извор]

Екипа Нат Поб Нер Пор ДадГол ПриГол Раз Бод
1. Вардар 10 10 0 0 363 226 +137 30
2. Металург 10 7 1 2 307 280 +27 22
3. Еурофарм Работник 10 5 1 4 262 264 -2 16
4. Пролет 62 10 3 1 6 236 287 -51 10
5. Пелистер 10 3 0 7 258 308 -50 9
6. Охрид 2013 10 3 1 9 229 290 -61 1

Извор: Ракометна Федерација на Македонија преку web.archive.org

Нат - Одиграни натпревари; Поб - Победи; Пор - Порази; ДадГол - Дадени голови; ПриГол - Примени голови; Раз - Гол разлика; Бод - Бодови.


Пласман во Лигата на Шампионите
Пласман во ЕХФ Купот

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Пропозиции за натпреварување - VIP Супер машка ракометна лига за натпреварувачката сезона 2017/2018“ (PDF). Ракометна Федерација на Македонија преку web.archive.org. 16 јуни 2017. Архивирано од изворникот на 2020-11-28. Посетено на 28 ноември 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]