Прејди на содржината

Македонска ракометна Супер лига (мажи) 2013/14

Од Википедија — слободната енциклопедија
ВИП Супер Лига 2013/14
Лига Македонска Супер Лига
Спорт ракомет
Број на екипи 12
ТВ Партнер/и МТВ
2013/14
Сезонски прваци Металург
  вицепрваци Вардар
Сезони на Супер лига

← 2012/13

2014/15 →

Македонската ракометна Супер лига 2013/14, позната како ВИП Супер машка лига поради спонзорски причини - 22. издание на Македонската Супер Лига. Во оваа сезона првак бил Металург.

Екипа Град Сала Капацитет
Вардар Скопје СРЦ Кале 2,500
Зомимак-М Струмица Спортска сала Парк 1,800
Куманово Куманово Спортска сала Куманово 4,150
Металург Скопје Спортска сала Автокоманда 2,000
Металург Јуниор Скопје Спортска сала Автокоманда 2,000
Овче Поле СВН Свети Николе Спортска сала Цар Самоил 1,000
Охрид 2011 Охрид Спортска сала Билјанини Извори 3,000
Пелистер 08 Битола Спортска сала Младост 3,500
Преспа 2010 Ресен Спортска сала Ресен 1,000
Пролет 62 Скопје Училишна сала Македонско Сонце 500
Радовиш Радовиш Спортска сала 25 Мај 1,400
Текстилец Штип Училишна сала Тошо Арсов 500
Екипи кои играле во СЕХА лигата


Регуларна сезона

[уреди | уреди извор]

Екипа Нат Поб Нер Пор Д.Г. П.Г. Раз Бод
1. Зомимак-М 17 16 1 0 497 342 +155 49
2. Пролет 62 18 13 2 3 497 436 +61 41
3. Пелистер 08 18 11 1 6 491 387 +104 34
4. Металург Јуниор 17 10 1 6 481 450 +31 31
5. Радовиш 18 10 0 8 508 469 +39 30
6. Преспа 2010 18 5 2 11 415 449 –34 17
7. Охрид 2011 17 4 3 10 363 421 –58 15
8. Куманово 18 5 0 13 478 564 –86 15
9. Текстилец 17 4 1 12 413 480 –67 13
10. Овче Поле СВН 18 3 3 12 404 549 –145 111

Нат - Натпревари; Поб - Победи; Нер - Нерешени; Пор - Порази; Д.Г. - Дадени Голови; П.Г. - Примени Голови; Раз - Гол Разлика; Бод - бодови

1 На Овче Поле му бил одземен 1 бод поради неиграње натпревар против Зомимак-М.


Пласман во Плеј-оф лигата
Пласман во Плеј-аут лигата

Резултати

[уреди | уреди извор]
Дома\Гости ЗОМ КУМ МЈР ОВП ОХР ПЕЛ ПРЕ ПРО РАД ТЕК
Зомимак-М   44–24 31–20 10–01 24–15 27–23 26–18 26–24 36–25 39–20
Куманово 25–42   32–33 38–19 28-23 28–26 28–24 27–32 23–34 28–25
Металург Јуниор 24–34 37–27   26–31 38–22 23–20 34–27 27–21 32–25 27–21
Овче Поле СВН 22-32 30-26 18-33   26-26 21-43 22-22 26-27 30-35 32-30
Охрид 2011 16-25 28-26 2 23-23   22-22 31-24 17-18 21-17 21-18
Пелистер 08 16-17 41-20 30-20 29-17 28-18   32-18 28-25 30-21 31-25
Преспа 2010 18-28 27-20 22-25 39-17 21-15 23-30   19-24 26-25 28-20
Пролет 62 27-27 36-22 31-29 38-25 25-15 24-21 23-23   30-28 37-34
Радовиш 25-29 36-30 35-30 37-25 31-24 16-14 29-17 23-25   34-21
Текстилец 2 27-26 23-23 35-20 27-26 22-27 20-19 19-30 26-32  

1 Доделен натпревар.

2 Неодиграни натпревари.

Екипа Нат Поб Нер Пор Д.Г. П.Г. Раз Бод
1. Радовиш 20 16 0 4 589 463 +126 48
2. Охрид 2011 20 12 2 6 488 463 +25 38
3. Преспа 2010 19 9 1 9 443 405 +38 28
4. Куманово 20 9 0 11 515 530 –15 27
5. Текстилец 19 8 0 11 452 468 –16 24
6. Овче Поле СВН 20 2 3 15 244 411 -167 01

Нат - Натпревари; Поб - Победи; Нер - Нерешено; Пор - Порази; Д.Г. - Дадени голови; П.Г. - Примени голови; Раз - Гол Разлика; Бод - бодови.


Испаѓање во Првата Лига

1 На Овче Поле СВН му бил одземен еден бод поради неиграње натпревар против Зомимак-М во регуларната дел. Исто така, На Овче Поле СВН му биле одземени десет боди поради неиграње десет натпревари во плејаут лигата. Службени победи против Овче Поле СВН.

Резултати

[уреди | уреди извор]
КУМ ОВП ОХР ПРЕ РАД ТЕК
Куманово   10-0 29-34 29-26 22-38 31-27
Овче Поле СВН 0-10   0-10 0-10 0-10 0-10
Охрид 2011 34-31 10-0   26-20 31-26 25-22
Преспа 2010 27–21 10-0 30-21   20-25
Радовиш 46-31 10-0 28-24 31-29   31-23
Текстилец 20-27 10-0 27-30 25-24 39-31  

Екипа Нат Поб Нер Пор Д.Г. П.Г. Раз Бод
1. Металург 10 9 0 1 297 219 +78 27
2. Вардар 10 9 0 1 315 234 +81 27
3. Зомимак-М 10 5 0 5 254 251 +3 15
4. Пелистер 08 10 4 1 5 247 266 -19 13
5. Пролет 62 10 1 1 8 210 293 –83 4
6. Металург Јуниор 10 1 0 8 240 300 –60 3

Нат - Натпревари; Поб - Победи; Нер - Нерешено; Пор - Порази; Д.Г. - Дадени голови; П.Г. - Примени голови; Раз - Гол Разлика; Бод - бода.


Пласман во Лигата на Шампионите
Пласман во ЕХФ Купот
Пласман во Челенџ Купот

Резултати

[уреди | уреди извор]
ВАР ЗОМ МЕТ МЈР ПЕЛ ПРО
Вардар   29-21 25-24 37-22 32-22 43-24
Зомимак-М 21-27   20-25 34-28 30–21 28–19
Металург 30-21 32-27   32–26 35-23 33-18
Металург Јуниор 26–34 23-24 22-30   20-24 25-21
Пелистер 08 24-28 28-24 20-25 28–25   28–23
Пролет 62 20-38 19-25 17–31 28-21 21-21  

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]