Македонска ракометна Супер лига (мажи) 2023/24

Од Википедија — слободната енциклопедија
Супер лига 2023/24
Лига Македонска Супер Лига
Спорт ракомет
Број на екипи 16
ТВ Партнер/и МРТ 3
Сезони на Супер лига

← 2022/23

2024/25 →

Македонската ракометна Супер лига 2023/24 — 32. издание на Македонската Супер Лига. Групите за натпреварувачката сезона биле извлечени во просториите на Ракометната федерација на Македонија на 15 јуни 2023 година.[1]

Екипи[уреди | уреди извор]

Екипа Град Сала Капацитет Забелешка
Аеродром Скопје Спортски центар Јане Сандански (мала сала) 500 Група А
Алкалоид Скопје Спортска сала Автокоманда 2,000
Еурофарм Пелистер 2 Битола Спортска сала Боро Чурлевски 3,500
Куманово Куманово Спортска сала Куманово 4,150
Охрид 2013 Охрид Спортска сала Билјанини Извори 3,000
Скопје 2020 Скопје Спортска сала Форца 500
Струга Струга Спортски центар Тими 1,000
Тиквеш 2014 Кавадарци Спортска сала Јасмин 1,800
Бутел Скопје Скопје Училишна сала Андон Димитров 500 Група Б
Вардар 1961 Скопје Спортски центар Јане Сандански 6,000
Вардар Неготино Неготино Спортска сала Св. Кирил и Методиј 500
Голден Арт Скопје Спортски центар Јане Сандански (мала сала) 500
Еурофарм Пелистер Битола Спортска сала Боро Чурлевски 3,500
Мулти Есенс Скопје Спортска сала Автокоманда 2,000
Прилеп 2010 Прилеп Училишна сала Ристе Ристески - Ричко 500
Пролет 62 Скопје Училишна сала Македонско Сонце 500

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]