Прејди на содржината

РК Бутел Скопје

Од Википедија — слободната енциклопедија
РК Бутел Скопје
Целосен називРакометен Клуб
Бутел Скопје
Основанавгуст 2017; пред 6 години (2017-08)
ИгралиштеСала Андон Димитров
Приемност500
Главен тренерКристијан Грчевски
ЛигаСупер лига на Македонија
2021/223. место (2021/22)
Бои
Клупски бои         
Дресови

РК Бутел Скопјеракометен клуб од Скопје, Македонија. Клубот моментално се натпреварува во македонската супер лига.

Историја

[уреди | уреди извор]

Клубот бил основан во август 2017 година.[1] Во својата деби сезона, тие ја освоиле Првата лига. Во сезоната 2018/19 во Супер лигата, откако завршил на четвртото место во лигата, клубот обезбедил пласман во ЕХФ Купот за следната сезона. Во ЕХФ Купот, екипата изгубила во втората рунда.[2]

Моментален состав

[уреди | уреди извор]
Состав за сезоната 2022–23

Голмани
 • 01 Македонија Наум Симјановски
 • 12 Македонија Филип Ивановски
 • 30 Македонија Бојан Блажевски
Леви крила
 • 03 Македонија Дамјан Субашевски
 • 64 Црна Гора Мирко Мајиќ
Десни крила
Пивоти
 • 22 Македонија Стефан Стојчевиќ
 • 33 Србија Владимир Јевтиќ
 • 34 Македонија Кристијан Василевски
 • 42 Македонија Дејан Михајловиќ

Леви бекови
 • 06 Македонија Јовица Младеновски
 • 07 Македонија Томче Стојановски
 • 24 Македонија Мартин Манасков
 • 77 Македонија Илија Табаков
Средни бекови
 • 08 Македонија Димитар Ѓорѓиевски
 • 13 Македонија Стефан Крстевски
 • 43 Македонија Петар Цветковски
Десни бекови
 • 10 Македонија Филип Николов
 • 18 Македонија Андреј Петрушевски
 • 96 Македонија Кристијан Давитковски

Првак: 2017/18
 1. „Се раѓа нов амбициозен проект: РК Бутел Скопје ќе ја освојува Македонија“. 24rakomet.mk преку web.archive.org. 11 август 2017. Архивирано од изворникот на 2019-12-25. Посетено на 25 декември 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 2. „HC Butel Skopje“. eurohandball.com преку web.archive.org. Архивирано од изворникот на 2019-12-25. Посетено на 25 декември 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]