РК Аеродром

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
РК Аеродром
Целосен називРакометен Клуб Аеродром
Основан2012; пред 8 години (2012)
ИгралиштеСпортска сала Автокоманда
Приемност2,000
ЛигаПрва лига - Група 2
2018/19Прва лига - Плеjаут, 2. (10. севкупно)
Бои
Клупски бои         
Дресови
Мреж. место
Матична страница

РК Аеродромракометен клуб од Скопје, Македонија. Клубот моментално се натпреварува во Првата лига.

Историја[уреди | уреди извор]

Клубот бил основан и регистриран во 2000 година како РК Олимпик Аеродром и истиот се натпреварувал во Првата македонска женска лига, а потоа и во Супер женска лига. Во 2012 година клубот бил предаден во сопствеништво на Горан Стојков и Дарко Петровски и бил преименуван како Ракометен клуб Аеродром.[1] Во овој период клубот раководел со младински екипи. Во сезоната 2018/19, клубот пријавил сениорска екипа во Првата машка лига под спонзорското име ЦЕМС 2018. Но на крајот на септември 2018 година, спонзорот ЦЕМС се повлекол и клубот оттогаш настапувал под оригиналното име - Аеродром .[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „За клубот“. 24rakomet.mk преку web.archive.org. Посетено на 24 декември 2019.
  2. „Се разделија Аеродром и ЦЕМС“. g-sport.mk преку web.archive.org. 25 септември 2018. Посетено на 24 декември 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]