СЦ „Јане Сандански“ - Скопје

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Спортски центар Јане Сандански)
Спортски центар
„Јане Сандански“
Надворешен изглед на салата
Место Јане Сандански, Општина Аеродром, Македонија
Започнат 2013 (нова сала)
Изграден 2013-2014 (нова сала)
Отворен 2014
Проширен 2015
Срушен 2012 (стара сала)
Сопственик РК Вардар
Цена на изградбата 15 милиони евра
Игра РК Вардар
ЖРК Вардар
КК МЗТ Аеродром
Гледачи 6.500

Спортски центар „Јане Сандански“ — повеќенаменски спортски центар за ракомет и кошарка, кој се наоѓа во Општина Аеродром. Спортскиот центар Јане Сандански претставува најголем повеќефункционален спортски центар во Република Македонија. Спортскиот центар се состои од голема и мала сала. Големата сала (Спортска арена) има сместивост од 6.500 посетители и е направена според стандардите за одигрување на сите кошаркарски и ракометни натпревари.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „За СЦ Јане Сандански“. Архивирано од изворникот на 2021-06-15. Посетено на 6 март 2021.