Општина Аеродром

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Аеродром

Map of Aerodrom Municipality, Macedonia.svg

Знаме на Општина Аеродром Грб на Општина Аеродром
Знаме Грб
Општи податоци
Седиште Град Скопје
Површина 21,85 км2
Демографија
Население 98.382[1] жит.
Густина 3.295,61 жит./км2
Населени места
Самоуправа
Градоначалник Тимчо Муцунски
Совет 27 члена
Контактни податоци
Седиште бул. Јане Сандански бр. 109 Б, 1000 Скопје
Телефон +389 2 2400-970
Факс +389 2 2401 546
Мреж. место Службен портал
Е-пошта е-пошта
Карта на општина Аеродром со катастарските општини (селските атари).

Општина Аеродромскопска општина. Формирана е со одделување од Општина Кисела Вода, според новата територијална организација предвидена со законот од 2004 година на 12 април 2005 година, кога за првпат е одржана седница на Советот на општината.[1] Претходно, територијата на Општина Аеродром била во рамките на Општина Кисела Вода. Општина Аеродром официјално била прогласена за општина во 2013 година.

Име на општината[уреди | уреди извор]

Името на Општината е добиено по воениот аеродром, кој се наоѓал кај поликлиниката „Јане Сандански” и касарната „Гоце Делчев”.

Како најново и најсовремено превозно средство, авионите последни биле вклучени во сообраќајот во Скопје. Аеродромот бил наречен „Скопје”, а се наоѓал сосема на крајот од градот, кај денешната населба „Аеродром“.

Првиот патнички авион слетал во Скопје на 15 јуни 1928 година. Авионот бил од типот „Потез-29”, а превезувал пет патници.

Во 1929 година била воспоставена авионска линија Солун-Скопје-Белград. Времето на тргнување било така планирано што на патниците и трговците од Солун им овозможувало заштеда на време. Авионите поаѓале од Скопје во 07:00 часот наутро.

Прв пилот бил М. Јерошенко.

Есента во 1926 година бил одржан првиот аеромитинг со учество на воени авиони и пригодна програма. Секоја година се одржувале аеромитинзи на Зајчев рид и во стариот Аеродром. Покана од аеродромот „Скопје“ до Скопското научно друштво за прослава на славата Св. Илија во 1938 година. Посетителите на аеромитинзите за 30 динари можеле да пробаат да летаат со авион. Како куриозитет старите скопјани го сметаат слетувањето на Еми Џонсон, една од првите жени-пилоти во светот, на скопскиот аеродром во 1930 година при нејзиното враќање од Австралија за Лондон.

Во 1937 година, во договор со авионското друштво „Аеропут” и Сидна, Министерството за сообраќај воспоставило авионски сообраќај со Кралството Југославија и со странство. Со оваа линија стигнувал и весникот „Правда” од Белград.

Аеродромот бил бомбардиран од нацистичка Германија во април 1941 година.

Од 1924 до 1931 година се одржувале фудбалски натпревари помеѓу маалата. Клубот „Славија” бил формиран од трите спортски клубови „Југ”, „Победа” и „Славија”, кои настапувале под името Железнички клуб „Славија” ЖКС.

Географија[уреди | уреди извор]

Трговскиот центар „Бисер“ во Општина Аеродром
Погед на висококатниците во Аеродром

Граници на општината се следните: од мостот на железничката пруга на реката Вардар – тромеѓе на Општина Аеродром, Центар и Гази Баба и се движи долж Транспортен центар „Скопје”, железничката пруга во правец кон Велес до мостот Маркова река, продолжува по надворешната граница на катастарска општина Долно Лисиче до реката Вардар и свртува спротивно до мостот на железничката пруга на реката Вардар.

Територија на општината е 20 км2, од кои урбан дел е 10,4 км2 или 60%, а рурално земјиште 9,6 км2 или 40%.

Населбите во Општина Аеродром

Стопанство[уреди | уреди извор]

Број на фирми:

  • 6.788 регистрирани деловни субјекти со пријавени работници (податокот е од Агенција за вработување).

Демографија[уреди | уреди извор]

Вкупен број на население: 98.382 жители.[1][се бара извор]

Пол:

Националност:

Графички дел од деталниот урбанистички план за Урбана Зона А од населбата Ново Лисиче во општина Аеродром. Со различните бои се претставени различните зони, и во табелата од десната страна се наведени сите елементи од планот.

Образование (за лица над 15 години):

(невработени 13.000; 10% ВСС); домаќинства 21.495; станови (живеалишта) 23.754[се бара извор]

Спроед податоците заклучно со 2011 година, вкупниот број на ученици во Општина Аеродром во 2011 се зголемил за 9,9 % во однос на вкупниот број на ученици во 2007. Аеродром е прва општина по зголемувањето на вкупниот број на ученици.[2]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Во 2017 година, општината имала вкупно 976 вработени, од кои 109 биле вработени во општинската администрација, а останатите во општинските јавни претпријатија.[3] Градоначалник на општина Аеродром е Златко Марин од редовите на СДСМ. Тој бил избран на локалните избори од 2017 година за мандат од четири години.[4] Советот на општина Аеродром е составен од 27 члена. Според последните локални избори од 2017 година, членовите на советот според политичката припадност за мандатот 2017-2021 се:

  СДСМ: 15 места
  ВМРО-ДПМНЕ: 12 места

Досегашни градоначалници[уреди | уреди извор]

Досегашни градоначалници на Општина Аеродром биле:[5]

  • Кирил Тодоровски (2005-2009)
  • Југослав Зибероски (заменик-градоначалник 2008)
  • Ивица Коневски (2009-2017)

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Познатата детска улица во Ново Лисиче

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „Општина Аеродром, Портрет“. Завод за статистика на Македонија. 2005. Архивирано од изворникот на 31 јули 2015. Посетено на 23 мај 2013.
  2. Во основните училишта за 10 години дури 46.500 ученици помалку
  3. „Мора ли Шилегов да прима 101 нов работник, кога на располагање има 7.620?“, Скопско Ехо, бр. 75, 7.6.2018, стр. 4-5.
  4. „Мандати за градоначалници и совет во РМ – Локални избори 2017“. Државна изборна комисија на Македонија. Посетено на 18 октомври 2017.
  5. „Општина Аеродром, Досегашни градоначалници“

Надворешни врски[уреди | уреди извор]