ОУ „Димитар Македонски“ - Аеродром

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„ООУ Димитар Македонски“

ООУ Димитар Македонски.jpg
Место
Општина: Аеродром
Нас. место: Лисиче
Адреса: ул. Ѓуро Малешевац бр.2
Основни информации
Директор: Јулијана Тодоровска
Настава на: македонски
Контактни информации
Мреж. место oudimitarmakedonski.edu.mk

„Димитар Македонски“основно училиште во населбата Лисиче, во општина Аеродром во Скопје.[1].

Историја

Училиштето е изградено во 1964 година со Решение бр.279 на Општинско собрание на Општина Кисела Вода како донација од Република Франција, по катастрофалниот земјотрес во Скопје 1963 г.

Учество на натпревари

  • Максим Трифуновски - I место на регионален натпревар по математика во учебната 2007/2008 со освоени 100 бода.

Освоени награди

Познати личности кои учеле во ова училиште

Познати личности кои предавале во ова училиште

Наводи

  1. „Регистар на основни училишта“. data.gov.mk. Посетено на 30.01.2021. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)