ОУ „Лазо Ангеловски“ - Аеродром

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„"Лазо Ангеловски"“

ОУ Лазо Ангеловски.jpg
Место
Општина: Аеродром
Нас. место: Ново Лисиче
Основни информации
Директор: Милка Тримчевска
Број на ученици: 1.579
Настава на: македонски
Контактни информации

Основното училиште "Лазо Ангеловски" се наоѓа во населба Ново Лисиче, Аеродром. Училиштето во 2007 е прогласено за најспортско основно училиште во Република Македонија. Тоа е едно од поголемите училишта во Македонија, со најголем број на ученици.

Учество на натпревари[уреди | уреди извор]

  • Кошарка
  • Фудбал
  • Одбојка
  • Математика
  • Ракомет

Освоени награди[уреди | уреди извор]

  • Прво место во машка кошарка 2006/2007
  • Прво место во женска кошарка 2006/2007
  • Трето место во фудбал - машка конкуренција 2006/07
  • Прво место во ракомет - машка конкуренција 2011/12

Познати личности кои учеле во ова училиште[уреди | уреди извор]

Познати личности кои предавале во ова училиште[уреди | уреди извор]


Предлошка:Основни училишта во општина Аеродром