ОУ „Лазо Ангеловски“ - Аеродром

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лазо Ангеловски

ОУ Лазо Ангеловски.jpg
Место
Општина: Аеродром
Нас. место: Ново Лисиче
Основни информации
Директор: Перо Арсеновски
Број на ученици: 1.579
Настава на: македонски
Контактни информации

Лазо Ангеловскиосновно училиште во населба Ново Лисиче, Општина Аеродром. [1].Училиштето во 2007 е прогласено за најспортско основно училиште во Република Македонија. Тоа е едно од поголемите училишта во Македонија, со најголем број на ученици.

Учество на натпревари[уреди | уреди извор]

 • Кошарка
 • Фудбал
 • Одбојка
 • Математика
 • Ракомет
 • Биологија
 • Физика
 • Англиски јазик

Освоени награди[уреди | уреди извор]

 • Прво место во машка кошарка 2006/2007
 • Прво место во женска кошарка 2006/2007
 • Трето место во фудбал - машка конкуренција 2006/07
 • Прво место во ракомет - машка конкуренција 2011/12

Познати личности кои учеле во ова училиште[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Регистар на основни училишта“. data.gov.mk. Посетено на 30.01.2021. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Предлошка:Основни училишта во општина Аеродром